Epidüral Kanama

Epidüral (ekstradüral olarak da adlandırılır) kanama genel­likle, “dura mater” yani “sertzar” (beyini kaplayan üç zar tabaka­sının en dışta olanı) ‘daki bir kan damarının yırtılmasına sebep olan bir kafa yaralanmasının sonucunda ortaya çıkar. Bunu takiben, dura mater ve kafatası arasına kan sızar ve beyine baskı yapan pıhtı­laşmış bir kan gölü birikintisi (hematom) oluşur.

Patlayan kan damarı genel­likle bir arter olduğu için, beyin ve kafatası arasındaki dar boşluğa fazla miktarda kan sızması olur ve daha fazla kan toplandıkça, beyin üstündeki basınç artar.

SEMPTOMLAR

Belirtiler, yaralanmayı takip eden dakikalar ya da birkaç saat içinde ortaya çıkar. Ani ve şiddetli baş ağrısı, bulantı, baş dönmesi, kusma, kafa karışıklığı ve artan uyku hali belirtiler arasındadır. Eğer tedavi edilmezse, bir epidüral kanama kalıcı beyin hasarına ve hatta ölüme yol açabilir. Çok hızlı teşhis ve acele tedavi önemlidir.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ

Doktorlar, kafatası yaralanma­sını tanımlamak üzere röntgen ve kanamanın yerini belirlemek üzere bilgisayarlı tomografi uygulaya­bilirler. Eğer teşhis testleri bir epidüral kanamayı onaylıyorsa, kanamayı durdurmak ve pıhtıyı çıkartmak için ameliyat gereklidir.

epidural

Her ne kadar bir iyileşme süresi gerekli olsa da, eğer ameliyat acil bir şekilde uygulanırsa, pek çok vakıada tam düzelme söz konusu olabilir. Yetiş­kinler, 6 ay içinde fonksiyonla­rından çoğunu geri kazanacaktır. Çocuklar kafa yaralanmalarında daha hızlı iyileşmeye eğilimlidirler ve iyi bir şekilde düzelirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ