Erkek hastalarda üretrit tanı

Üretral akıntının incelenmesi ile konur. Mikroskopik incelemede 100x büyütmede her alanda  5 ya da daha fazla lökosit görülmesi tanı yönünden anlamlıdır. Üretrit gonokoksik ise gram boyama ile gram-negatif diplokoklar lökositler içerisinde gösterilebilir. Kültürde üretilebilir. Gram yayma ve kültür negatif olanlar nongonokoksik üretrit demektir. Bu tabloya neden olan ajanların kültür çalışmaları zordur. Rutin laboratuvarda kullanılmamaktadır. Son yıllarda monoklonal antikor yöntemi ile akıntıda Chlamydiae tanısı konulabilmektedir. % 90 hassasiyeti olan bir testtir. Bu ajanların tespitinde yararlı serolojik bir test yoktur. Özellikle tedaviden fayda görmeyen rekürren üretitis hastalarda, üretral akıntının serum fizyolojik ile yapılmış süspansiyonunda hareketli TrichGmonas aranması tanı için gerekli olabilir.

Tanı konurken üretrit yapan diğer nedenler, sifiliz, dissemine gonore infeksiyonu, Reiter sendromundan ayırıcı tanı yapılmalıdır.

Üretrit etkeni kesin belli olduktan sonra, ilgili ajana göre uygun antimikrobiyal tedavi verilmelidir.

Nongonokokal üretrit tedavisi için önerilen şemalar şöyledir:

Tetrasiklin HCI günde 4 kez 500 mg PO, 7 gün veya doksisiklin günde 2 tez 100 mg PO, 7 gün. Tetrasiklin kontrindike olan ya da tolere edemeyen hastalarda Eritromisin günde 4 kez 500 mg PO, 7 gün süreyle verilmelidir. Quinolone grubu antibiyotikler de tedavide denenmiş, ancak tetrasiklinden daha etkili bulunmamışlardır. Tetrasiklin kontrindike olan durumlarda alternatif ilaç olarak kullanılabilir.

Tedaviye alınan hastaların cinsel partnerleri de yukarıdaki rejimlerden biri ile tedavi edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ