Erkek ve Kadının Enerjisi

Kaşları bir çiçek demeti gibidir; beli bir ipek tomarına benzer. Sevecen ve duyarlı bir tutkuyla gizlice alabildiğine uzanır ve çekin­gen bir ifadeyle kendi bedenini seyreder. Onlar ilk önce bükülmüş be­denlerine hafifçe dokunur ve masaj yaparlar, sonra da birbirlerini te­peden tırnağa okşarlar.
– PO HSING-CHIEN (DOKUZUNCU YÜZYILA AİT EROTİK BİR METİNDEN)

Erkeğin cinsel enerjisi (yang) ve kadının cinsel enerjisi (yin) arasında­ki farkı anlamak önemlidir. Taocular erkeklerin ve kadınların, evrensel bir bütünün iki karşıt yarısı olarak denge amacında olduklarını anla­mışlardır. Bu, farklılıklarımıza saygı göstermemiz ve bunun farklı gel­mesi ve farklı olmasının doğal olduğunu anlamamız gerektiği anlamı­na gelir.

Bu farkındalık olmadan, erkekler ve kadınların genellikle ara­ları açık olur. İlişkilerde birçok güçlük ortaya çıkmasının nedeni birbi­rimizin aynı olmasını beklememizdir. Birçok insanın partnerinin olayları kendisi gibi görmediğinden ya da işleri kendisi gibi yapmadığın­dan yakındığını duyarız. Önemli olan farklılıklarımızla mücadele et­mek ve savaşmak değil, farklılıklarımızı denge ve uyum yaratarak ken­di lehimizde olmalarını sağlamaktır. Bu gerçeği unutursak, karşı cins­le ilişkilerimizde kolayca sinirlenebilir ve hüsrana uğrayabiliriz. Diğer yandan, bu farklılıklara saygı gösterdiğimizde, sevgi tıpkı iyi bakılmış bir bahçe gibi çiçek verir. Cinsel refleksolojinin amacı erkeklerle ka­dınların yaşadığı bu zorlukları, enerji düzeyinde uyumlu hale getir­mektir.

Cinsel bakımdan, erkekler ateşe benzerler; hemen ısınmaya ve pat­lamaya hazırdırlar. Oysa, kadınlar suya benzerler; yavaşça ısınırlar ve uzun süre sıcak kalırlar. Erkek Taocuların bir kadını cinsel bakımdan tatmin etmek için çeşitli teknikler “kullanmalarının nedeni budur.

Ka­dınlar ön sevişmeye, şefkatle okşanmaya ve tutkuyla kucaklanmaya ih­tiyaç duyarlar. Bu şekilde, su, yani kadının cinsel enerjisi kaynayacak ve arada enerji alışverişi olacaktır. Bu nedenle, Taocular kadının cinsel ilişkiden önce uyarılmaya ve kaygan sıvı salgılamaya gereksinim duy­maları anlamına gelecek biçimde, “Tekneni asla kayalık dolu bir nehir­de yüzdürme,” derler.

Cinsel enerjiyi geliştirmede, erkekler boşalmayı kontrol etmeyi ve sadece genital bir orgazmdan çok bütün bedene yayılan bir orgazma ulaşmayı öğrenirler. Erkekler spermi Chi’ye dönüştürmeyi öğrenerek daha enerjik, genç ve daha iyi birer sevgili olabilirler ve kalple­rinde şefkatli bir enerjiyi harekete geçirmeyi başarabilirler. Kadınlar için, cinsel enerjiyi geliştirmek, kanı Chi’ye dönüştürme yoludur. Cinsel enerjiyi dönüştürmek doğrudan regl dönemiyle ilgilidir. Taocu uygulamalara göre, bu dönüşüm enerjinin büyük ölçüde artmasına, dengeli duygulara ve içsel güce yol açar.

Duygusal bakımdan ise kadınlar ateşe, erkekler suya benzerler. Ka­dınlar için duygularını ifade etmek, heyecanlanmak, ağlamak ve hisset­mek çok kolaydır. Erkekler için kalp merkeziyle temasta olmak daha zor­layıcıdır. Erkekler ve kadınlar duy­gusal ve cinsel olarak bu yolla den­gelenirler. Kadın erkekteki duygusal merkez ya da kalp merkezini açar ve ısıtır, erkek de kadın için cinsel mer­kezin açılmasına ya da tutuşturulmasına yardımcı olur. Taocu uygulama­nın amacı bu uyumlu ve akışkan enerji alışverişini yaratmaktır.

Erkeklerin cinsel merkezden (pe­nis), kadınların da kalp merkezinden (göğüsler) yansıttıkları gerçeği bunu fiziksel olarak açığa vurur. Yansıtma, yang ya da enerjinin ateş niteliğidir. Bu kadınların duygusal olarak yang, erkeklerin de cinsel olarak yang oldu­ğunu gösterir. Bu fiziksel özellikler erkekler ve kadınların enerji doğası ve duygusal doğasını açığa vurur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ