Erkekler Hastalanınca Annesine Koşuyor

Genel anlamda soğuk algınlığı olarak adlandırılan rahatsızlıklar durumunda kadın ve erkeklerin neler yaptığı üzerine yapılan bir araştırmaya göre, erkekler üşüttüklerinde ilk çareyi annelerinde arıyor, mümkün olduğunca ilaç kullanmayıp rahatsızlığı geçirecek kolay yöntemler bulmaya çalışıyor.

Eczacıbaşı İlaç Pazarlama’nın bir ürünü için yaptırdığı pazar araştırması, Türk erkeklerinin hastalanınca en çok annelerine danıştıklarını ortaya çıkardı. Eczacıbaşı İlaç Pazarlama’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, üşütmenin belirtileri ilk ortaya çıktığı anda kullanıldığında yatağa düşmeyi engelleyen ürün için yaptırılan pazar araştırmasında, soğuk algınlığı durumunda kadın ve erkeklerin neler yaptığı irdelendi. Erkeklerin hastalık esnasında doktora danışma eğilimi de kadınlara oranla daha düşük. Ayrıca, araştırmaya göre kadınlar erkeklere oranla hastalıkla ilgili aileye ve tanıdığa danışmak yerine kendileri karar vermeyi tercih ediyor.

İşte kadın ve erkeklerden elde edilen çarpıcı sonuçlar!

HASTA OLAN ERKEK ANNESİNE DANIŞIYOR

hastaerkekSoğuk algınlığında birine danışmaktansa kendine ve içgüdülerine güvenenlerin oranı % 66,5 ile çoğunlukta. Yalnız danışma söz konusu olduğunda, erkekler yüzde 30.5 oranla annelerine danışmayı tercih ediyor. Erkeklerin hastalık sırasında doktora danışma eğilimi de kadınlara oranla daha düşük. Ayrıca, araştırmaya göre kadınlar erkeklere oranla hastalıkla ilgili aileye/tanıdığa danışmak yerine kendileri karar vermeyi tercih ediyor.

KADINLAR ŞİFAYI DOĞAL ÜRÜNLERDE ARIYOR

Bir diğer ilginç sonuç da kadınların da erkeklerin de soğuk algınlığına yakalanmadan önce ve yakalandıktan sonra çareyi portakal, greyfurt, limon gibi doğal ürünlerde aradığını göstermesi oldu. Yalnız kadınlarda bu oran daha yüksek, erkeklerse doğal çözümlere pek fazla rağbet etmiyor.

ERKEKLER RAHATSIZLIĞI DAHA ÇOK ABARTIYOR

Araştırmaya göre erkekler soğuk algınlığı rahatsızlığını kadınlara göre daha çok abartıyor.
Kadınların % 75’i, erkeklerin ise % 37’si diğer cinsin hastalığı kendilerinden daha fazla abarttığını düşünüyor.

SOĞUK ALGINLIĞI SIRASINDA ERKEKLER DAHA GERGİN OLUYOR

Ayrıca çıkan bir başka ilginç sonuçta, erkeklerin kadınlara göre soğuk algınlığı sırasında kendilerini daha fazla asabi/gergin hissettiklerini söylemesi. “Soğuk algınlığına yakalandığınızda çoğunlukla kendinizi duygusal olarak nasıl hissediyorsunuz?” sorusuna katılımcıların % 39.9’u ruhen yorgun, % 21.7’si üzgün, % 21.7’si mutsuz, % 19.2’si asabi/gergin, % 12.8’i ise nazlı diye cevap verdi.

HASTALIKTAN EN ÇOK ARKADAŞLAR ETKİLENİYOR

Soğuk algınlığı esnasında hem kadınlar, hem de erkekler günlük aktivitelerine ara veriyor ve en çokta arkadaşlarıyla yaptıkları planlardan vazgeçiyor. Katılımcıların yüzde 453’ü arkadaşlarıyla vakit geçirmeye, yüzde 22.6’sı yürüyüş yapmaya, yüzde 21.7’si spor yapmaya, yüzde 12.3’ü ev işi yapmaya ara veriyor. Ayrıca, yüzde 16’lik bir kısım soğuk algınlığı sebebiyle işe gidemediğini, yüzde 7.5’lik bir kısım da ailesini öpmekten kaçındığını belirtiyor.

İDEAL BİR SOĞUK ALGINLIĞI İLACI NASIL OLMALI?

Araştırmaya göre, İdeal bir soğuk algınlığı ilacında olması gereken ilk üç özellik “hastalığı ilerlemeden ortadan kaldırması”, “yan etkisinin az olması” ve “hemen iyileştirmesi”. Ancak erkekler kadınlara göre “kolay kullanım” özelliğini daha fazla önemsiyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ