Erkeklerde Sperm Üretimi

Erkekler, kadınlardan farklı bir yapıya sahiptir. Bu zaten bilinen bir şeydir; bilmediklerimiz ayrıntılardır. Erkek üreme organları, sperm üretme ve cinsel ilişki sırasında bu spermleri, kadının vajinasına aktarma işlevini yerine getirecek biçimde yapılanmışlardır. Sperm üretme sistemi, yalnızca erkeklere özgü olan, birkaç farklı bezin eşgüdümlü olarak çaba harcamasını gerektirir. Sperm, cinsel boşalma sırasında penis (erkeklik organı) yoluyla dışan akıtılmadan önce, testislerde üretilir ve epididimde (sperm biriktirme kanalı) olgunlaşır. Bunlann hepsi, beyinde üretilen (folikül uyancı hormon (FSH) ve luteinize edici hormon (LH)) hormonların güdümünde meydana gelir. Bu beyin hormonlar, kadınlardaki cinsel üremeyi de yönlendirir.

Sperm Üretimi Tam olgunluğa erişmiş her testis (haya), yaklaşık 4 cm. uzunluğunda, 2,5 cm. genişli-ğindedir. Erkeklerin pek çoğunda, bir testis, diğerinden biraz daha büyüktür ve bu, normal budunundur. Spermler, germ (tohum) hücreleri tarafından tesliste üretilir. Genç erkekler, saniyede yaklaşık 1.000 sperm üretir. Testisteki leydig hücreleri, erkeğin cinsel özelliklerinden sorumlu erkeklik hormonu olan testosteron üretir. Testislerin arkasında, sarmal halde bulunan, epididim (sperm biriktirme kanalı) adı verilen yaklaşık 6 metre uzunluğunda bir tüp yumağı bulunur. Epididim, spermlerin, vas deferens (meni kanalı) adı verilen bir tüp uzantısının içine girmeden önce olgunlaşmalarını tamamladıktan bir tüptür. Testisler (hayalar) ve epididim (sperm biriktirme kanalı), skrotum (haya kesesi) adı verilen bir deri torbasının içinde bulunur.

Erkeklerde Sperm ÜretimiSkrotum, vücudun dışında sarkık pozisyonda olduğundan, testislerin ısısı, vücut sıcaklığının yaklaşık 4-5 ÖC altında, yaklaşık 32 sC’dir. Düşük ısı, sperm üretimine yardım eder. Normal bir cinsel boşalmada 2 ila 6 mililitre (1 çay kaşığı dolusunun 1/3’ü) sıvı bulunur; her mililitre meni içerisinde, 20 milyon ile 200 milyon arasında değişen sperm bulunur. Menisindeki sperm sayısı her mililitre başına 20 milyon ile 40 milyon arasında değişen erkeklerin %50’si bir kadını hamile bırakamaz; aslında, sperm sayısı 20 milyonun altında olan bütün erkeklerin cinsel üretkenliği sekteye uğrar.

Spermin beslenmesi ve aktarımı Vas deferens (meni kanalı), vücuttaki spermleri, neminin/fıtığın genelde oluştuğu yer olan, inguinal kanal adı verilen bir kanal yoluyla taşır. Vücutta meni kanalı, ejakülasyon (boşalma) kanalıyla birleşmek üzere idrar torbasının üzerinden ve arkasından dolanır. Meni kanalının kas tabakası spermleri ileri doğru sürer.

Vücuttan atılmayı beklerlerken spermlerin beslenmesi gerekir. Bu besleme işlemi, üç farklı bez (prostat bezi, bulboüretral bezler ve meni kesesi) tarafından üretilen kıvamlı sıvı, yani meni tarafından sağlanır. Ejakülasyon (boşalma) kanallan, meni kanalından sperm ve meni keselerinden meni alan ince borulardır. Penisin ortasından üretra (hem meniyi hem de idran vücudun dışına taşır) adı verilen idrar yolu geçer. Cinsel boşalma sırasında sıvılar, boşalma kanallanyla üretraya boşaltılırlar. Bulboüretral bezler ve prostat bezi de cinsel boşalma sırasında meniye sıvı akıtırlar.

Spermin Boşaltımı Erkek, orgazm olduğunda sperm ve meni karışımını dışarı fışkırma tarzında boşaltır. Fışkırtmanın kuvvetini boşalma kanallar ve prostatın kasılmaları sağlar. Sperm boşalması meni ejakülat idrar yolunda ilerleyip erkeklik organının ucundan dışan çıkar. İdrar yolu aynı zamanda böbreklerden gelen idrarın da dışarı atılmasını sağlayan geçiş yoludur ama, cinsel boşalma sırasında mesane boynundaki kaslar, idrar yoluna idrarın girmesini engellemektedir.

SAĞLIĞIMIZI KORUMAK
Sağlığınızı korumak için yapacağınız şeylerin çoğu, iyi beslenme, egzersiz, genel sağlık kontrolleri ve kendi kendine muayene de dahil olmak üzere Sağlığınızın Kontrolünü Ele Almak başlığı altında ele alınmıştır. Kendi kendine muayene ve iyi bir hijyen (temizlik) çok önemlidir. Bunun için erkeklik organınızı ve haya kesenizi her gün sabunla yıkayın. Eğer sünnetli değilseniz, erkeklik organınızın sünnet derisini geriye çekerek organınızın başını yıkayınız. Bu temizlik, genital bölgenizde oluşabilecek yara ve kitleleri kontrol etmek için de uygun bir zamandır. Herhangi bir oluşum ya da yara fark ederseniz, tedavi için mümkün olan en kısa sürede doktorunuza başvurun.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ