Çocuklarda Erken neonatal tetani

Hipokalseminin en sık şekli olan erken neo natal tetani, yaşamın ilk iki gününde serum kal

Siyumundaki fizyolojik düşmenin aşın bir şekli olarak ortaya çıkar. Preterm doğanlar, gestasyon yaşma göre tartısı düşük yenidoğanlar, d vitami­ni eksikliği olan anne çocukları, hipoparatiroi dili anne çocukları, solunum güçlüğü, hipoglise­mi gibi patoloji gösteren yenidoğanlar, erken neonatal hipokalsemi yönünden riskli gruplar­dır. Düşük doğum tartılı doğanların % 30 40 ın da, diyabetli anne çocuklarının % 50 sinde, as fiktik doğanların % 30 unda hipokalsemi oluşur. Digeorge sendromu ve paratiroid bezinin apla zisi gibi doğumsal hipoparatiroidi sendromların da da hipokalsemi doğumdan sonra erken ola­rak başlar, ancak geçici değildir. Yenidoğana sodyum bikarbonat uygulanması ile iyonize kal­siyum düzeyi düşerek tetani oluşabilir.

Patogenezde geçici hipoparatiroidi en önem­li etmendir. Kalsiyum desteğinin kesilmesi, stres­le oluşan glikokortikoid ve kalsitonin fazlalığı, asit baz dengesindeki kayma da hipokalsemi pa togenezinde rol oynayan diğer faktörlerdir.

Erken neonatal hipokalsemi vakalarında se­rum fosfat düzeyi değişkendir. Kalsiyum düze­yi azalmış, alkali fosfataz değerleri normaldir. Ekg de q t aralığı uzamış bulunur.

Hipokalsemi beklenen yüksek riskli tüm be­beklerde hergün serum kalsiyum ve total pro­tein düzeyleri ölçülmelidir. Hipokalsemi saptan­dığında damardan kalsiyum verilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ