Erytrasma tedavi

Eritromisin lg/gün, 5-7 gün, PO, tedavisi ile lezyonlar bir kaç haftada kaybolur. Lokal antibiyotik tedavisinin yeri yoktur.

Erizipel, yüzeysel sellülitin, önemli oranda lenf damarlarını da tutan karakteristik bir tipidir. Hastalık etkeni sıklıkla A grubu streptokoklardır. Nadiren C ve G grubu streptokoklar ve S. aureus ile meydana gelebilir. B grubu streptokoklar ise yenidoğan döneminde görülen erizipel vakalarından sorumludurlar.

Hastalık en çok yenidoğanlar, bebekler ve ileri yaş erişkinlerde görülür. Vakaların % 20-30’unda infeksiyonun seyri sırasında etken ajan boğaz kültürlerinde gösterilebilmiştir. Cerrahi sonrası meydana gelen vakalarda kaynak, sağlık personeli ve diğer hastaların üst solunum yolları ve elleridir.

Hastalığın başladığı bölgede genellikle girişi kolaylaştıran, dermatofıtik bir lezyon, bir ülser ya da lenfatik ödem vardır. Erizipel lenfatik ödem olan bölgelerde ve nefrotik sendromlu hastalarda daha sık görülür. Ayrıca venöz staz, paraparesis, diyabetes mellitus, alkol kullanımı da predispozan nedenlerindendir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ