Estetik ve Rekonstrüktif Cerrahi

Zamanın geçişi yüzlerimizde ve vücutlarımızda kendini belli eder. Bazılarımız bu değişimleri normal olarak karşılarken, bazılarımız da yüzümüzün ve vücudu­muzun içimizdeki genç ruhu yansıt­madığını düşünür ve buna cerrahi çözümler arar; plastik cerrahiden medet umarız. Yüz gerdirme, burnu yeniden şekillendirme, liposakşın (yağ emme) ve görünümü iyileş­tirmek için kullanılan diğer işlem­leri kapsayan estetik cerrahi, plastik cerrahinin bir türüdür.

Diğer tür olan rekonstrüktif cerrahi; doğum kusurlarını onarmak, normalden çok büyük olan göğüsler (memeler) gibi gelişim sorunlannı düzeltmek ve kaza ya da hastalıklann neden olduğu şekil bozukluklarını onarmak için uygulanır. Genel­likle rekonstrüktif ve estetik cerrahi arasında kesin bir ayrım yapmak zordur çünkü plastik cerrahi türle­rinin tümünün esas itibariyle bir görünüm boyutu vardır.

Eğer estetik ya da rekonstrüktif bir ameliyat yaptırmayı düşünüyor­sanız, bunu iyi bir cerraha yaptır­manız şarttır Eğer isteğe bağlı (tıbbi olarak gerekli olmayan) bir estetik ameliyat yaptırmayı düşünü­yorsanız, bunu isteme nedenlerinizi de anlamanız çok önemlidir. Estetik cerrahi sizi mükemmelleştiremez; kaybedilen gençliği geri getiremez ya da düşük özsaygı gibi psiko­lojik bir sorunu çözemez.

Bizim kültürümüz, fiziksel güzelliğe ve genç görünüme yüksek derecede önem veren bir kültürdür. Çok azımız, plastik cerrahiyle bile, genç fotomodeller tarafından temsil edilen ideale yaklaşabiliriz. Bazı kişiler, görünümleriyle kültürel ideal arasındaki çatışmayı kendi­lerini olduklan gibi sevdikle­rine karar vererek çözerler. Diğer­leri ise estetik cerrahi aracılığıyla görünümlerini (iyileştirmeyi) güzel­leştirmeyi tercih ederler. Herkes için tek bir doğru yanıt yoktur; bu sadece kişisel bir tercihtir.

Bazen çocuklar plastik cerrahiye gereksinim duyarlar ve ebeveynler onlar adına bu kararı vermekte oldukça zorlanabilirler. Yarık dudak ve damak için yapılan rekonstrüktif ameliyatlarda olduğu gibi, çoğu rekonstrüktif işlemde, işlemin yararlan barizdir. Çocuğunuzun doktoru, ameli­yatı yapacak cerrahlar ve bir psiko­logla görüşmek;  çocuğunuz için en iyi karar vermenize yardımcı olabilir. Kepçe kulaklar için yapılan işlemler  gibi daha az tıbbi zorunluluğu olan işlemler için çocuğunuzun  (çocuk) doktoru ve meslek odalarına bağlı tıp uzman­larıyla konuşunuz. Bazen böyle bir ameliyat, çocuğun fiziksel görünümüne faydalı olduğu kadar duygusal sağlığına da faydalı olur. Çocuğunuzun duygularını göz önünde bulundurmak ve karar alırken çocuğunuzu buna dahil etmeniz önemlidir.

Plastik cerrahiye karar verir­seniz, cerrahtan cerraha ve kurumdan kuruma oldukça büyük farklılık gösteren fiyat konusunu konuşunuz. Birçok rekonstrüktif ameliyat sigorta kapsamındayken, çoğu estetik işlem sigorta kapsa­mında değildir. Sigorta şirketinizin bir temsilcisi, ne tür işlemlerin sigortanız kapsamında olduğunu size söyleyebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ