Ev Güvenliği

Düşmeler: ABD’de her yıl 200,000 yaşlı insan, düşme sonucu kalça kemiklerini kırmakta. Düşme, ayrı­ca bebekler arasında da en yaygın ölüm sebebi. Evinizde, 2 yaşındaki bir çocuğun merdivenlerden yu­varlanmaması için, bodruma açılan kapının kilidini yüksek bir noktaya asmak veya yaşlıların takılıp düş­memesi için, halıları/kilimleri yere sabitlemek gibi, düşmelerin önüne geçebilecek önlemler alın.
Ayrıca, evde çocuklar varken, pencerelerin kapalı ve kilitli ol­duğundan emin olun; perdeler çocukların pencereden düşmele­rini engelleyemez.

Zehirlenme: 1996 yılında, ABD’deki evlerde, 1. 8 milyondan fazla zehirleyici madde bulunu­yordu. 6 yaşından küçük çocuklar zehirlenmelere en müsait olanlardır. Fırın veya tuvalet temizleyicileri gibi, kimyasal yanıklara sebebiyet verebilen malzemeler, özellikle tehlikelidir. Böcek ilaçları, alkollü içkiler ve antifriz de tehlikelidir.

hirsizalarmevi

Temizlik malzemelerini asla bir­birleriyle karıştırmayın; karıştırma işlemi potansiyel olarak öldürücü gazlar üretebilir. İlaçlar da zehirlenmelere yol açabilir. İlaçları, kendi kutularında, yatak odasından uzak bir yerde saklayın; gece yarısı uya­nıp yanlışlıkla içmemeniz için, baş ucunuzda bulunan komidin gibi eşyaların üzerinde bırakmayın.

Yangınlar: Evinize işlevsel bir duman dedektörü taktırarak, evde çıkabilecek bir yangında hayatı­nızı kaybetme riskinizi yarı yarıya düşürebilirsiniz. Bodrum da dahil olmak üzere ve her yatak odasına bir tane düşecek şekilde, evinizin her katına birer tane dedektör taktırın. Dedektörleri her ay kontrol edin ve 6 ayda bir pillerini yenileyin.

Çalışmalar, bir yangın esnasın­da insanların evden çıkmak için ortalama 2 dakikaya sahip oldukla­rını gösteriyor; bir kaçış yolu belir­leyin ve tatbikatını yapın. Yangın­ların çoğu mutfakta başlar. Yemek pişirdiğiniz yerin yakınında küçük bir yangın tüpü bulundurun. Ayrıca, evinizdeki elektrik sisteminin doğru şekilde çalıştığından emin olmak için kontrolünü yapın.

Karbon monoksit zehirlen­mesi: Karbon monoksit, arızalı veya uygun havalandırma siste­mine sahip olmayan ısıtıcılardan, kaloriferlerden ve çamaşır kurutma makinelerinden sızabilecek ko­kusuz ve renksiz bir gazdır. Hiç farketmeden ölüme yol açabilir. Karbon monoksit zehirlenmesine karşı önlem almak için, hava bo­rularını ve bacaları düzenli olarak temizleyin ve sızıntı olup olmadı­ğını kontrol edin. Evinize, karbon monoksit dedektörü taktırın.

Radon: Radon, radyoaktif bir gazdır. Eğer eski bir binada oturu­yorsanız, radonun aile üyelerinizin sağlığını tehdit etmediğinden emin olmak için, yerel halk sağlığı departmanınızdan evinizdeki radon düzeyini kontrol ettirmeye ilişkin öneri isteyin.

ABD Çevre Koruma Kurumu, tüm evlerin %10 kadarında, eski yapıların temellerinden sızan yük­sek düzeyde radon bulunduğunu tahmin etmektedir. İyi havalandır­ma, özellikle de bodrum katların­da, riski azaltır.

Kurşun zehirlenmesi: Kurşun zehirlenmesi, çocukların sağlı­ğını büyük ölçüde ve yetişkin­lerin sağlığını da daha nadiren risk altına atmaktadır. Kurşun, doğada bulunan, yutulan veya nefes yoluyla içe çekilen zehirli bir maddedir.

Yutulan kurşun, evinizdeki, kurşundan yapılmış veya kurşunla lehimlenmiş su tesisatı borularındaki yüksek kurşun düzeylerinden gelebilir. Eğer evinizde kurşun olma ihtimalinden şüpheleniyorsanız, nasıl tespit edebileceğinizi öğrenmek için, yerel halk sağlığı departmanınıza danışın.
Kurşun bazlı boyanın (1960 yılında yasaklanmış olmasına rağ­men, ABD’de halen 30 milyon eski evde bulunmaktadır) tadı şekerli­dir. Çok küçük çocuklar, duvarlar­daki kurşun bazlı boyadan veya macundan ve diğer zeminlerden koparıp yiyerek veya evin yakının­da bulunan kurşun bulaşmış top­raktan yiyerek zehirlenebilirler.

Havadaki kurşun, solunarak akciğerlere girebilir. Bu, binaların üzerindeki eskimiş boyalar, gerekli önlemler alınmadan çıkarıldığında meydana gelir. Önceleri, benzin istasyonlarında kurşun ihtiva eden benzin satılıyorken, kurşundan kaynaklanan hava kirliliği yoluyla meydana geliyordu. Kurşun ihtiva eden benzin satmak, artık yasaktır. Kurşun zehirlenmesi, vücudun birçok farklı organını olumsuz etkileyebilir. Küçük çocuklarda, ciddi öğrenme, konuşma, koordi­nasyon ve davranış bozukluklarına sebep olarak, beyni etkileyebilir. Ayrıca, anemiye ve böbrek hasarı­na sebebiyet verebilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ