FEKONDASYON

FEKONDASYON
împregnasyon (impregnation) ve fekondasyon hadiseleri birbirine karıştırılmamalıdır. Ovum’u fekondasyonu için, ovum ve spermium gibi iki cinsiyet hücresinin nüvelerinin birbiriyle kaynaşması lâzımdır..
Spermium, corona radiata’yı delerek içeri girince, baş ve gövde, koparak kuyruk kısmından ayrılır ve kuyruk dışarıda kalır. Zaten Sfpermium’uıı başı, ovum’u delince kuyruğun, apermium’u ovum’a yaklaştırma vazifesi de sona ermiş olmaktadır.
Kuyruğun kopmasıyla ovum’un içinde kalan spermium’un başı ve gövdesi, süratle ovum’un merkezine doğru ilerlemeğe başlar. Konsantre bir çekirdek substanzından ibaret olan spermium’un başı, bu esnada yuvarlak bir şekil alır ve böylece ön çekirdeği yani erkek pronucleus’u teşkil edıer. Keza ovum’un periferinde olan nücleus’u da ortaya doğru seyrederek dişi pronucleus’u teşkil eder. Böylece ovum’mı nucleus’u ile spermium başından meydana gelmiş olan erkek pronuloeus yan yana gelmiş olurlar (Resim: 215). Ayrıca ovum’un içine spermium’un başı ile girmiş olan ve her iki pronueleus’un arasında ıbulunan gövde kısmından meydana gelen, centrioî, bölünerek iki centrosome teşkil ederler ve birbirinden ayrılarak her birisi yeni bir protoslasma uzantıları meydana getirmeye başlarlar. Bu esnada dişi ve erkek pronucleus kaynaşır ve fekonde ölmüş ovum Cspermovium) meydana çıkar: (Resim : 219). Her iki pronucleus’un birleşmesiyle tam bir cinsiyet çekirdeği meydana gelmiş olur. Böylece konjugasyon veya fekon-dasyon tamamlanır. Şu hale göre şu anda erkek ve dişi pronucleus’-= larının birleşmesinden meydana gelmiş tam çekirdek ve erkek cinsiyet hücresinin bir parçası olan gövde kısmının ikiye ayrılma-. smdan meydana gelmiş iki centrosome mevcuttur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ