Felç Rehabilitasyonu

Felç geçirmiş ve yaşamaya devam eden hastaya pek çok rehabili­tasyon uzmanı, mümkün olan en fazla fonksiyonu geri kazan­dırmak üzere, yardımcı olabilir.

Ekibe liderlik eden, bir fizyatri uzmanıdır. Fizyatri uzmanı, hasta­lığı fiziki metotlarla tedavi etmek üzere uzmanlaşmış doktordur. Bireyin ihtiyaçlarına bağlı olarak, konuşma terapistleri, psikologlar vs gibi diğer uzmanlar da ekibe katılabilir. Terapi, kişiye hareket­lilik ve mesleki becerilerinin olabil­diğince çoğunu geri kazandırmaya odaklıdır.

Rehabilitasyon genellikle hasta­nede başlar. Bu aşamada, felçli hastalardan bazıları yeme, içme, solunum fonksiyonlarını yardım almaksızın gerçekleştiremez durumdadır. Terapi genellikle bir fizyatri uzmanı, bir hemşire ya da bir aile bireyinin yardımıyla icra edilen egzersizler ile başlar; bu, kan dolaşımını sağlar, yatak yaralarını önler ve kasların erimesini önler.

felçİlerleyen zaman içinde, hasta birey egzersizlerin icrasında daha aktif bir rol üstlenmeye muktedir olacaktır. Hastaneden ayrıldıktan sonra rehabilitasyon bir huzurevi veya bakımevinde, veyahut evde aile üyelerinin yardımları ile devam edebilir.

Destekleyici ve sağlıklı bir partner ve/veya aile ve bir ev ortamı, rehabilitasyon sürecinde önemlidir. Felç sonrası yaşamaya devam etmiş olup evlerine, pozitif bir ortama gidenlerin üretken olması daha muhtemeldir. Kimi durumlarda, evde, rampa, tutunma barları vs gibi mimari değişiklik­lerin yapılması gerekli olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ