Felcin Duygusal Etkileri

Pek çok kişi, felcin neticele­riyle başa çıkabilmek için psiko­lojik yardım almaya gereksinim duyar. Gülme ya da ağlamaya olan eğilimin artması, ya da kolay sinir­lenme gibi ani duygusal değişik­likler sıkça rastlanan durumlardır. Felç geçiren kişiler ayrıca cinsel sorunlar da yaşarlar. Profesyonel danışmanlık veya psikoterapi, rehabilitasyonda önemli bir rol oynayabilir.

felcBir felç sonrasında, depresyona çok sık rastlanır; felci takip eden aylar içinde, insan­ların üçte ikisinin kederli olduğu; ve takriben yüzde 25’inin önemli bir depresyon yaşadığı rapor edilmektedir. Tedavi edilmeyen depresyon, rehabilitasyonda ortaya konan gayrete zarar verebilir ve konuşmayı kötüleştirebilir. Birkaç faktör depresyona katkıda bulunur: Felcin sebep olduğu kayıplara normal bir tepki; bazı beyin bölgelerinin hasar görmüş olması; ya da verilen ilaçların yan tesirleri.

Depresyona girmiş bir felçlinin felç sonrası bir rehabilitasyon programına iştirak etmesi için, ailesi ve arkadaşlarından gelecek desteğin motive edici değeri vardır. Bununla beraber, ciddi bir depresyonun yatıştırılması için psikoterapi ve antidepresan ilaçlar da gerekli olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ