FERBİYON

(Euphorbium, Gummi Euphorbiae):

E. resinifera Berg. türünün kurutulmuş sütüdür, Bu tür 1-2 m yükseklikte, gövdesi dikenli, köşeli ve yeşil renkli, çok yıllık bir bitkidir. Kuzey Afrikanın Fas bölgesindeki dağlarda yabani olarak yetişir. .

Drog, bitkinin dal ve gövdesi üzerine yapılan yaralardan çıkan sütün güneşte kurutulması ile elde

edilmektedir.

3 – Gürgen, A.R.: Türkiye zehirli nebatlarının en ehemmiyetlileri üzerinde kimyevi araştırmalar – Ankara Y. Zir. Enst. Çahgmalar sayı 138. Ankara (1943).

2- Lcclcrc, L.:Traitedessimples par ibnEl-Beitharl: 19, Paris (1877); ‘

3 – Aynehehi, Y. and Kiumehr, N.: Chemical examination of Euphorbia tinctoria Boiss. – Açta Pharm. Suecica ! 1: 185 (1974).

Ferbiyon 1-3 cm boyda, açık sarı veya kirli san renkli, kokusuz ve çok yakıcı lezzetli parçalar halindedir. Parçaların içinde, çiçek sapı, meyva veya diken artıkları görülebilir. Su ve etanolde kısmen çözünür.

Kuvvetli ishal verici ve tahriş edici özelliklere sahiptir. 0.01-0.05 gr miktarlarda (hap halinde alınır) kuvvetli bir amel verir. Çok tahriş edici olduğundan dahilen kullanılışı hemen hemen terkedilmiştir. Haricen, merhem veya yakı halinde, kızartıcı ve yakıcı olarak, bilhassa veteriner hekimliğinde, kullanılmaktadır.

Diğer isimler: Farbium, Ferbiyum, Ferbiyonu

ratinci.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ