Fibromiyalji


Fibromiyalji kelime anlamıyla “lifli doku (ligamentler ve tendonlar) ve kas ağrısı” demektir. Beyindeki belirli maddelerin rahatsızlanarak düşük bir ağrı eşiğine neden olduğu yönünde bazı kanıtlar bulunmakla birlikte, nedeni bilinmemektedir.

SEMPTOMLAR
Fibromiyaljinin en yaygın sendromları; vücutta belirli noktalarda hassaslık, kas ağnsı, kırıklık ve uyku bozukluğudur. Ayrıca; baş ağrıları, tahrişli bağırsak sendromu (temporomandibular eklem bozukluğu, premenstaıel sendrom (adet öncesi sendromu) göğüs ağrısı ve depresyon görülebilir. Bu semptomlar artıp azalabilirler ve genellikle stres, hastalık ve ani hava değişiklikleri bu semptomları azdırırken; dinlenmeyle hafiflerler. Fibromiyaljinin, kronik yorgunluk sendromu ile ortak birçok semptomu bulunur.

TEDAVİ SEÇENEKLERİ
Tedavi, aşağıdakilerden birini ya da aşağıdakilerin tamamım içerebilir:

■ Kas güçlendirme Fibromiyaljinin tedavi edilmesinde, iyi seçilmiş bir aerobik egzersiz programı belki de en önemli faktördür. Kas elastikiyetinin artması ve kalbin kuvvetlendirilmesi için yüzme ve bisiklete binme gibi düşük tempolu egzersizler önerilir; esneme (stretehing) egzersizleri, sertliği azaltmaya yardımcı olabilir.

■ Ağrının hafifletilmesi Parasetamol gibi düşük dozda ağrı kesiciler ile aspirin ve ibuprofen

gibi steroid yapıda olmayan iltihap önleyici (antienflamatuar) ilaçlar ağrıyı ve sertliği hafifletebilir. Diğer seçenekler; biyolojik geri bildirim (biofeedback) hipnoz ve davranış modifikasyonunu (değiştirmeyi) kapsar.

uzulenkadin

■ Uyku düzenleyici ilaçlar
Özellikle heterosiklik antidepresanlar gibi uyku kalitesini arttırıcı ilaçlar sadece yatarken ve küçük dozlarda alındığında çok yardımcı olabilir. Kas gevşeticiler de kas gerginliğini azaltmaya yardımcı olabilir. Eğer fibromiyljinize belirgin bir depresyon eşlik ediyorsa, daha güçlü dozlardaki antidepresan ilaçlar yardımcı olabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ