Çocuklarda Fizik aktivite

Fizik aktivite kişinin enerji gereksinimini etkiler. Aktif bir kişide veya atlette fizik aktivi­te, enerji gereksinimini % 50 arttırabilir. Her­hangi bir aktivitede kişinin enerji harcaması ki­şiden kişiye değişir. Vücut ağırlığı da enerji har­canmasını etkiler. Ağırlık arttıkça, herhangi bir aktivite için gereken kalori miktarı da artar. Zihinsel çalışma enerji gereksinimini etkilemez. Bu tip çalışmanın ardından duyulan yorgunlu­ğa, fiziksel aktivite (kas gerilimi) artması neden olmaktadır. Genel sağlık durumu da fiziksel ak­tiviteyi, dolayısıyla enerji gereksinimini etkiler.

Çevre ısısı

Çevre ısısının çok düşük veya yüksek oluşu, enerji gereksinimini etkiler. Her iki durumda vü­cut ısısının 37°c de tutabilmesi için enerji har­canır. Soğuk havada bu harcama daha fazladır. Hava sıcaklığı 30°c nin üzerinde olduğu zaman da ter bezlerinin aktivitesine bağlı olarak enerji gereksinimi biraz artar. Titremek veya terlemek yoluyla vücut kendisini ısı değişikliklerinden korumaya çalışır.

Besinlerin spesifik dinamik etkisi

Besinlerin sindirimi, emilimi ve asimilasyo­nu için enerji harcanır. Bu nedenle bütün besin­ler metabolizmayı uyarır. Bu etki spesifik dina­mik aksiyon (sda), kalorijen etki veya diye­tin termojenik etkisi adını alır. Karbonhidrat ve­ya yağlar ısıyı, harcanan total kalorinin % 5 i, proteinler % 30 u kadar arttırır. Normal karışık bir diyetle beslenen bir kişide günlük total ener­ji tüketiminin % 10 u besinlerin spesifik dina­mik etkisine bağlı enerji harcamasıdır. Çocuk­larda bu oran daha da yüksek olabilir. İyi anla­şılmayan bir nedenle spesifik dinamik etki eg­zersizle artar. Egzersizden sonra besinlerin kalo­rijen etkisi, bazal değere göre iki kat artabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ