Fiziksel Muayene

Sağlık geçmişinizin bir kaydını tuttuktan sonra, doktorunuz fiziksel muayene yapacaktır. Bu, yeni bir doktora ilk göründüğü­nüzde veya genel kontrolden geçtiğinizde olduğu gibi, tam bir muayene olabilir. Çoğunlukla, tam muayenenin yalnızca, doktor ziyaretinizin sebebine dayalı olan bir kısmına ihtiyaç vardır.

Bazen, doktorunuz, vücudu­nuzun belirtilerle alakalı olmayan bölgelerini muayene ediyor gibi görünebilir. Bunun sebebi, vücudun belli bir bölgesinde baş gösteren bir belirtinin, vücudun diğer bir bölgesini etkileyen bir durumdan kaynaklanabi­lecek olmasıdır. Örneğin, nefes alıp vermekte zorlanıyorsanız, doktorunuz yalnızca akciğerleri­nizi değil, aynı zamanda ayaklarınızı da muayene edebilir. Çünkü, nefes alıp vermekte zorlanma, kalp yetmezliğinden kaynaklanıyor olabilir ve kalp yetmezliği, bacak­larda ve ayaklarda su toplanma­sına sebep olabilir.

Fiziksel muayenenin, rektal muayene gibi bazı bölümleri, rahatsız edici olabilir. Rahatlamaya çalışarak, sıkıntıyı biraz azaltabi­lirsiniz. Kaslarınızdaki gerginliği atmak için yavaşça, derin nefesler alıp verin. Fiziksel muayenelerin bazı bölümleri de, özellikle de canınızı yakan bir şeyden dolayı doktora gittiyseniz ve doktor da o şeyin üzerine baskı uyguluyorsa, acı verici olabilir. Bir miktar acı kaçınıl­mazdır. Acının kaynağını bulmaya çalışırken, doktorunuz olabildiğince nazik olmaya çalışacaktır.

hamdi-dr-muayene1

Fiziksel muayene, özellikle de cinsel organlarınızın muayene edilmesi gerekiyorsa, yakın temas gerektirecektir. Doktorunuz, bu muayeneyi yapmak üzere eğitim almış bir uzmandır ve genellikle bu muayeneyi günde birçok defa yapıyordur. Bunu hatırlamak, utanmanızın önüne geçmeye yardımcı olabilir.

Muayeneden Sonra

Giyindikten sonra, doktoru­nuzla tekrar oturup konuşacaksınızdır. Bu süreçte, doktorunuz size muayenede ne gibi bulgu­lara rastladığını ve bir sonraki olarak ne tavsiye ettiğini anlata­caktır. Eğer başka testler yapıl­ması gerekiyorsa, hekiminizin, bu testlerin ne olduğunu, testleri kimin uygulayacağını ve test sonuçlarının doğru tanı koymada nasıl bir fayda sağlayacağını açıklamalıdır.

Test sonuçlarının ne kadar zaman sonra alabileceğinizi ve nasıl bilgilendirileceğinizi iyice öğrenin. Doktorunuz zaten bir tanı koyduysa ve tedavi seçenek­leri üzerine konuşmak istiyorsa, her bir seçeneği dikkatlice açıklamalı ve prosedürlerini, etkililiğini, yan etkilerini ve maliyetini anlat­malıdır.

Birincil hekimler, sizi bir uzmana yönlendirmeksizin, sağlık sorunlarınızın çoğu ile ilgilenebilecek eğitimi almışlardır. Ancak, eğer birincil hekiminiz bir uzman doktora görün­menizi istiyorsa, size bunun neden gerekli olduğunu ve uzmanın ne gibi bir hizmet sağlayabileceğini açıklaması gerekir. Eğer bir uzman doktora görünmeniz tavsiye edilmemişse, ancak siz bunun faydalı olabileceğini düşünüyorsanız, bunu da doktorunuzla konuşun.

Hekiminizin söylediği her şeyi anladığınızdan emin olun. Dokto­runuzdan anlamadığınız herhangi bir şeyi tekrar etmesini veya tekrar açıklamasını rica edin; tıp termi­nolojisi yanlış anlamalara çok müsaittir. Örneğin, bir tümör daima hayati tehdit oluşturan kanser anlamına gelmez; bazı tümörler iyi huyludur (kanser yapmazlar). Eğer doktorunuzun verdiği haberler taşıyamayacağınız kadar ağır geldiyse, başka bir randevuda veya telefonda konuşmayı talep edin.

Doktorunuzun söylediği her şeyi aklınızda tutmakta zorlanıyorsanız, randevunuza kağıt kalemle veya bir ses kayıt cihazıyla gidin. Bazıları, özellikle de yaşlılar, onlar da dinleyip hatırlasınlar diye arkadaşları veya akrabalarıyla birlikte gitmeyi faydalı bulurlar. Arkadaşlar ve aile üyeleri faydalı bilgiler sağlayabilirler ve doktorlar da genellikle, gerekli gördükle­rinde, hastanın, yöneltilen sorulara cevap vermesine yardımcı olmaları için onların da orada bulunmala­rından memnun olurlar.

Doktorunuzla geçireceğiniz zaman kısıtlı olduğundan, rande­vunuzdan önce sormak istedi­ğiniz önemli soruların bir listesini çıkarmak faydalı olabilir. Dokto­runuzun, sorularınızı saçma veya alakasız bulacağından endişe etmeyin; o, sorularınıza yanıt vermek için orada bulunuyor. Gerekli gördüğünüzde, normalden uzun bir randevu isteyin veya randevudan sonra bir telefon görüşmesi yapmayı talep edin. Bazı durumlarda, doktorunuz, sorularınızla ilgili olarak, bir hemşireyle görüşmenizi tavsiye edebilir.

Tanı testleri

Sağlık geçmişinize ilişkin kayıt tutulduktan ve fiziksel muayene tamamlandıktan sonra, belirtileri­nizin sebebini veya kronik (sürekli) bir rahatsızlığınızın durumunu belirlemek amacıyla tam testleri isteyebilir. Sorun­ları erken tanımlayabilmek için, yalnızca görüntüleme/tarama testleri  yapılabilir.

Kan veya idrar tahlilleri gibi bazı testler, o anda, muayeneha­nede uygulanabilir. Röntgen veya diğer görüntüleme testleri gibi diğer testler, başka bir birime veya binaya gitmenizi gerektirebilir. Daha başka testlerin ise, başka bir gün yapılması gerekebilir. Bazı testler, rande­vunuz esnasında, doktorunuzun ekibi tarafından yürütülebilir; bu tür bir durumda, doktorunuz test sonuçlarını alıp inceleyinceye kadar biraz beklemeniz istenebilir. Çoğunlukla, test sonuçlarını almak için bir gün veya daha uzun süre beklemek gerekir.

Hekiminizin tavsiye ettiği bir tedavi veya prosedüre ilişkin soru işaretleriniz varsa, süreç başlamadan önce ikinci bir görüş almaktan çekinmeyin. İyi bir doktor, bu isteğinize saygı duyacak, ikinci bir görüş almanın faydalarını veya sakıncalarını anlatacak ve fikirlerini almak üzere sizi başka doktorlara yönlendire­bilecektir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ