Fosfolipidler

Trigliseridlerden sonra en büyük lipid gru­budur. Fosfor içeren bütün lipidler bu gruba gi­rer. Bütün hücrelerde sentez edilebilmekle bir­likte, fosfolipidlerinin büyük bölümünün yapımı intestinal mukoza ve karaciğer hücrelerinde olur. Fosfolipidlerin çoğunluğu hücre membran larmda protein ile bileşik şekilde bulunur ve hücrenin yapısal bütünlüğünün korunmasında, oksidatif fosforilizasyon olaylarında rol oynar­lar. İçerdikleri fosfor grupları fosfolipidlere su­da eriyebilme özelliği verir. Fosfolipidler yağla­rın kanda taşınmasını sağlayan lipoproteinlerin önemli bir alt birimini oluştururlar.

İşlevleri en iyi bilinen fosfolipid lesitin tfos fatidilkolin) dir. Karaciğer, yumurta sarısı, soya fasulyesi en zengin lesitin kaynaklarıdır.

Besinlerdeki lesitin gastrointestinal sistemde yağ asitleri ve koline hidrolize olur. Vücutta le­sitin, lesitin kolesterol asiltransferaz (lcat) en­zimi aracılığıyla yağ asitlerinin kullanılması ve

Transportunda rol oynar. Lesitin, safrada da bu­lunan bir îipiddir. Ayrıca kolesterol taşlarının oluşmasını önleyici işlevi vardır.

Fosfolipidlerden sefalin, lipontol ve sfingo miyelin sinir dokusunda yüksek konsantrasyon­larda bulunurlar. Sefalin pıhtılaşma olayında tromboplastin oluşumu için de gereklidir. Sfin gomiyelin sinirlerin miyelin kılıfının bir kompo nentidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ