Fronkül ve karbonküller klinik bulgular

Lezyonlar özellikle sürtünme ve terlemenin fazla olduğu boyun, yüz, aksilla. kalça gibi bölgelerde meydana gelir. Bit, uyuz lezyonların ya da travmatize deri gibi lokal predispozan faktörlerin üzerinde gelişebilirse de, lezyonlar sıklıkla sağlam deri üzerinde görülmektedir. Hastalığa predispozisyon sağlayan daha ziyade sistemik faktörler vardır. Şişmanlık, bazı kan hastalıkları, lökosit fonksiyon bozuklukları, imnun yetmezlikler, kortikosteroid ya da sitotoksik ajanla tedavi gibi klinik durumlar bu faktörler arasındadır. Diyabetes mellitus hastalığı ile fronkül ve karbonkûl görülme sıklığı arasında henüz ispatlanmış bir ilişki gösterilememiştir. Ancak lezyonlar diyabetik bir hastada meydana geldikten sonra çok daha yaygın ve çok daha hızlı olarak seyretmektedir. Bu tür sistemik predispozan faktörler hastaların ancak % 50’sinde söz konusudur.

Fronkül sert, hassas, kırmızı bir nodul olarak başlar. Bir kaç gün içerisinde flüktüasyon veren ağrılı bir şişkinlik haline gelir. Takip eden günlerde lezyon patlar. İltihap ve nekrotik materyal boşalır. Ağrı azalır. Bir kaç gün ile, bir iki hafta içerisinde şişlik ve sertlik azalarak kaybolur.

Karbonkûl ise daha geniş, daha derin ciddi bir infeksiyondur. Lokal bulguların yanı sıra hastada halsizlik, bitkinlik ve ateş gibi sistemik bulgular da mevcuttur. Lezyon kıl kökleri civarında kısa sürede püstülleşen indurasyon alanları şeklinde başlar. Püstüller hemen açılır. Üzerlerinde sangri irregüler bir krater meydana gelir. Günler haftalar alan bir sürede yavaş yavaş granülasyon dokusu ile iyileşir, yerinde belirgin bir skar dokusu kalır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ