Gazlı Gangren Hastalığı ve Tedavi Yöntemleri

GAZLI GANGREN (Clostridial myonecrosis)

Gazlı gangren Clostridia perfringens, Cl.novyi, Cl.septicum ve CI. fallax gibi birden fazla klostridia türünün birlikte yaptığı ciddî prognozlu bir hastalıktır. Bu bakteriler gram pozitif, anaerob, sporlu bakterilerdir. İnsanlara topraktan geçer. Kuluçka dönemi 24-48 saattir.

Klinik tablo: Yaralı bölgede ağrı ortaya çıkar. Alt kısmı soğur ve ödem başlar. Ekstremitenin o kısmında nabız alınmaz. Gangran gelişir. Yara üzerinde kötü kokulu, kanlı bir akıntı vardır. Toksemiye ait dalgınlık dikkati çeker. Nabız filiform hale gelir. Kusmalar, kanlı ishal ve şok görülür. Yumuşak dokuların eriyerek kaybolduğu, içlerinde gaz biriktiği saptanır. Hemoliz sonucu kısa sürede bir anemi gelişir. Böbrek yetmezliği ortaya çıkabilir.

Tedavigangren
Cerrahî tedavi: Tüm nekrotik dokular kaldırılır. Aerasyonu sağlamak için kaslara şaklar yapılır ve yara açık bırakılır. Gerektiğinde amputasyona gidilir.

Antibiotik tedavisi: Penisilin G en uygun antibiotiktir. Günde toplam dvz 70-100 milyon ünite kristalize penisilin i.v. enfüzyon şeklinde verilir. Alternatif olarak tetrasiklin (Tetralysal) günde 4 defa 250 mg i.v. verilebilir. Klovam-fenikol (Kemicetine, Synthomycetin) günde 3 g i.v. kullanılabilir.

Spesifik polivalan serum: 250 mi serum 750 mi fizyolojik serum içinde 24 saatte i.v. enfüzyon şeklinde verilir. Etkisi olup olmadığı konusunda tartışmalar sürmektedir.

Hiperbarik oksijen tedavisi: Hasta özel odada 2-3 atmosferlik basınç altında günde 1-3 saat tutulur. Enfeksiyonu kontrol etmede yararlıdır.

Tetanoz profilâksisi: Bu hastalarda ayni zamanda aktif tetanoz aşısı ile profilaksi yapılmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ