Gebelik ve gonore

Tüm gebe kadınlardan ilk prenatal muayenede gonore aranması için endoservikal kültür yapılmalıdır. CBH yönünden riskli gebelerde ilave olarak son trimestirde gonokok ve C. trachomatis için bir kültür daha alınmalıdır.

Gebelik sırasında gonokoksik infeksiyon tesbit edilen hastalarda tercih edilmesi gereken tedavi şemaları: amoxiciîlin 3 gm veya ampicillin 3.5 gm PO veya ceftriaxone 250 mg İM ile beraber erylhromycin günde 4 kez 500 mg, 7 gün süre iledir. Amoxicillin ve ampicillin ile beraber probenecid 1 gm PO verilmelidir. Penicillin ya da sefalosporin allerjisi olan hastalarda spectinomycin 2 gm İM İle beraber erythromycin yukarıdaki doz ve sürelerde verilmelidir. Gebelerde tetracyclin ve doxycycline fetus üzerindeki olumsuz etkileri nedeni ile kullanmamalıdır.

Tedavi tamamlandıktan sonra tüm hastalardan 3-7’nci günlerde kontrol kültürleri alınmalıdır.

Gonore tanısı konmuş bir hasta ile son 30 gün içerisinde cinsel temasta bulunmuş kadınlar ve erkekler, kültürleri alınıp, hem gonore hem de chlamydial infeksiyonları kapsayacak şekilde tanımlanan tedavi şemalarından biri ile tedavi edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ