Gebelik ve sifiliz

Tüm gebe kadınlara ilk prenatal kontrolde nonspesifik serolojik testlerden biri yapılmalıdır. Sifiliz için riskli olan kişilerde test üçüncü trinestirde tekrar edilmelidir. Bebekler için ilerideki takiplerde başlangıç değer olmak üzere kord kanından da sifiliz antikorları mutlaka test edilmelidir.

Seropozitif hastalar hemen öykü, fizik muayene ile değerlendirilmeli, nonspesifik serolojik testler kantitatif olarak tekrar edilmeli ve ilâve olarak spesifik Treponemal testler yapılmalıdır.

Treponemal testler negatif, klinik bulgu yoksa tedaviye gerek yoktur. Hem nonspesifik testler kalitatif olarak hem de spesifik testler 4 hafta sonra tekrar edilmelidir. Treponemal testler pozitif ya da klinik bulgular mevcutsa gebe kadın aşağıdaki şemalara göre tedavi edilmelidir.

Daha önceden sifiliz nedeniyle tedavi görüp yeni gebeliği olan kişilerde klinik ya da serolojik olarak sifiliz bulguları ya da infekte bir kişi ile yeni cinsel temas öyküsü yoksa tedaviye alınmasına gerek yoktur.

Gebelerde sifiliz tedavisi için önerilen doz ve şekillerde uygun penicillin tedavisidir. Penicillin allerjisi olan hastalarda erytromycin gebe olmayan hastalarda önerilen dozlarda kullanılmalı, böylece tedavi edilmiş annelerden doğan çocuklar doğar doğmaz penicillin ile tedavi edilmelidir. Tetrasiklin gebe hastalarda kullanılmamalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ