Gebelikde Diğer Belirtiler

Diğer belirliler:

1 — Gauss belirtisi: Vajinal muayenede iki parmak arasına alman portio’nun, hormonların etkisiyle isthmus bölgesinin gevşemesi dolayısiyle, sağa, sola, yukarıya veya aşağıya doğru çok kolayca hareket ettirilebîldiği görülür.

2 — Holzapfel belirtisi: Gebe uterus’un muayene esnasında, taze bir et üzerine parmakla basıyormuşcasma hafifçe içeriye çöktüğü, parmaklar arasında kaymadığı görülür.

3 — Osiander belirtisi: Uterusun iki kenarı boyunca arteria uterina’ya ait nabazanı almak, çok dikkatli bir muayenede mümkündür. Hatta foazan o kadar aşikâr nabazan alınabilir ki, bu yol-dn adeta kadının nabız atışlarını sayma mümkündür.

4 — Noble belirtisi: Prmak yan forniklere sokulup biraz yukarıya doğru itilecek olursa, uterus corpus’undaki büyüme ve yuvarlaklaşma dolayısiyle parmağın corpus’a değdiği hissedilir.

5—Sopa-mendil belirtisi (Pschyremfoel) : Portio vajinalis, muayene esnasında iki parmak arasına alınacak olursa ve bu parmaklarla portio üzerine yandan tazyik yapılacak olursa cervix’in asıl dokusunun, onu çevreliyen dokudan kolayca kaydığı görülür.

6 — Pinard belirtisi: Bimanuel muayenede ön vajina fornix’i yoluyla çocuğun önde gelen kısmını palpe etmek ve belli belirsiz bir balotman hissi almak mümkündür.

7 — Lönne belirtisi: Gebe uterus anteflexion durumunda ise, antefleKion gebelikte biraz daha artar ve corpus uteri mesaneye biraz daha yaklaşır. Bu- esnada mesaneye katater tatbik edilecek olursa, kolayca corpus uteriye’ye çarptığı hissedilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ