Gençleri Uyuşturucudan Uzak Tutmak

Çocuğunuzla yakından ilgilenmek, onu uyuştu­rucudan uzak tutmanın başta gelen unsurudur. Çok büyük ihtimalle, okul ortamında veya yaşıtları tarafından uyuşturucu ile tanıştırılacak olan çocukla­rınızın; sağlıklı bir başlangıç yapmalarını teşvik etmek için bazı öneriler sunuyoruz:

■ Uyuşturucu ilaçlar hakkında çocuğunuzla açık ve net bir biçimde konuşun, ancak bunu olabildiğince erken yapmaya özen gösterin (10-12 yaşları arasında); bir sorun yaşayana kadar beklemeyin.

Sigara içmesine kesinlikle müsaade etmeyin. Çalış­malar, sağlık üzerindeki olumsuz etkilerinin yanısıra, genç içicilerin alkol ve uyuşturucu kullanmaya da daha yatkın olduklarını göstermektedir.

■ Siz örnek olun. Aşırı alkol tüketmeyin, sigara içmeyin veya diğer maddeleri kullanmayın. Çocuğunuz sizi örnek alır.

■ Çocuğunuzun spor ve egzersiz yapmasını ve sosyal faaliyetlere katılmasını sağlayın. Boş zamanını, sağlıklı ve yorucu faaliyetlerle doldurun.

■ Çocuğunuzun bulunduğu yerleri takip edin. Daima, çocuğunuzun nerede olduğunu bilin ve arkadaşlarının aileleriyle tanışın. Eğer okuldan sonra evde yalnız kalıyorsa, yetişkin gözetiminde tutun.

■ Çocuğunuzun, eve alkollü bir sürücü ile değil, güvenli yollarla ulaştığından emin olun.

■ Uyuşturucu kullanımına işaret edebilecek belir­tiler olup olmadığını gözlemleyin (saldırganlık, kronik veya aşırı öfke, depresyon, asi davranışlar, okulda başarısızlık gibi)

■ Asla yasadışı ilaçlar kullanmamayı da içine alacak şekilde belli davranış kuralları belirleyin ve benim­setin.

Gençlere, her nerede -evde, bir arkadaşın evinde, okulda veya bir partide-ve her ne koşulda olursa olsun bu kurallara uymaları gerektiğini söyleyin.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ