Gençlerin Genel Sağlık Kontrolleri

Geçmişte doktor ziyaretlerinin büyük bir bölümü aşılar için yapılıyordu. Önümüzdeki birkaç yılda daha farklı test türleri ile karşılaşabilirsiniz. Bu bölümde doktorunuzun önerebileceği bazı testler ve yöntemler ile size verebileceği tavsiyeleri bulacaksınız.  Sadece genel bilgilendirme amaçlıdır (örneğin aktif bir cinsel hayatınız yoksa aktif cinsel hayatı olanlar için önerilen testleri yaptırmayabilirsiniz).

MUAYENE

gençlik ve sağlıkYıllık muayenelerinizde doktorunuz boyunuzu, kilonuzu, fiziksel gelişiminizi (ergenlikteki vücut değişimleri), kan basıncınızı, skolyoz için sırtınızı ve akne için yüzünüzü ve sırtınızı kontrol edecektir.
Cinsel hayatınız varsa doktorunuz tel soğukluğu ve genital siğiller gibi cinsel yolla bulaşan hastalıklar riskine karşı sizi kontrol edecek ve kızsanız her yıl Pap smear testi yaptırmanızı önerecektir.

DOKTORUNUZUN SİZİNLE KONUŞABİLECEĞİ KONULAR

Doktorunuz sizinle formda kalma, spor yapma, düzgün beslenme; araba kullanma, bisiklet sürme, kendinizi şiddetten koruma gibi güvenlikle ilgili konular; alkol, sigara ve uyuşturucu maddeler ile ilgili akılcı kararlar vermek; okul, öğrenme sorunları ve depresyon ya da mutsuzluk konularını konuşacaktır.

KAN TESTLERİ

Anemi ya da kolesterol kontrolü için kan testi yaptır­manız gerekebilir.
Cinsel hayatınız varsa doktorunuz AİDS’e neden olan HIV virüsü ve frengi için test yaptırma­nızı isyetebilir.

AŞILAR

Her 10 yılda bir tetanos aşısı olmanız gerekir (gençlik yıllarında bir kere). Daha önceden yapılmamışsa ikinci doz olarak kızamık, kabakulak ve kızamıkçık aşılarını olmanız gerekir. Daha önceden aşı olmadıysanız ya da hasta­lığı geçirmediyseniz iki doz suçiçeği aşısı olmanız da gerekebilir.

Daha önceden olmadılarsa bütün gençlerin üç tane Hepatit B aşısı olması gerekir. Ayrıca doktorunuz üniversiteye başlamadan önce meningokok aşısı ve Hepatit A aşısı olmanızı önerebilir. Tüberküloz olup olmadığınızı anlamak için bir cilt testi de yapılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ