Genital ülser sendromu tanı

Gonorenin kesin tanısı akıntı yayması mikroskobik incelemesi ve kültür çalışması ile konur. Güvenilir bir kan testi yoktur.

Erkek hastalarda üretral akıntıdan yapılan Gram boyamanın hassasiyeti % 90-98, spesifikliği % 95-98’dir. Bu nedenle semptomatik erkek hastalarda yapılan Gram incelemesinde lökositler içerisinde ve etrafında gram negatif diplokoklar gösterilmiş ise kültür çalışması mutlaka yapılmalıdır. Endoservikal kültür ile gonore olduğu ispatlanmış kadınlarda akıntının Gram boyası ile değerlendirilmesi % 50-60 hassasiyette, % 82-97 spesifikliktedir. Tüm kadın hastalarda Gram boyama çalışmalan pozitif bile olsa kültür çalışması mutlaka yapılmalıdır.

Kültür çalışmaları erkek hastalarda üretral akıntı, homoseksüel erkek hastalarda ilave olarak rektal, kadın hastalarda üretral servikal ve rektal bölgelerden alınan örneklerden yapılır. Farenjiti ya da infekte şahısla oral seks öyküsü olan kişilerde farenks kültürleri de yapılmalıdır.

Kültür için alınan materyel hemen çukulata ağar veya modifiye Thayer Martin (MTM) gibi seleküf antibiyotik içeren özel besiyerlerine ekilmelidir. Hemen ekim yapılamıyor ise Amies veya Stuart gibi transport mediaları ile nakledilmelidir. Bu ortamlarda bile bakteri 12 saatte canlılığını kaybeder.

N. gonorrhoeae gramnegatif, aerobik bir diplokoktur. Optimal üreme için ortamda % 3-10 CO2 ve demir gerekir. Tabii çevreleri dışında çok çabuk ölürler. Tanıları, koloni morfolojileri, Gram boyası ve pozitif oksidaz testi ile yapılır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ