Gerilim Baş Ağrısı

Bir gerilim baş ağrısı, insanoğ­lunun karşılaştığı en yaygın semptomlardan biridir. Doktorlar, gerilim baş ağrılarına neyin sebep olduğunu bilmiyor. Pek çok kişi gerilim baş ağrıları ile sadece aralıklı olarak karşılaşırken; diğer­leri, hemen hemen her gün ya da haftada iki kere veya daha fazla bu durumla karşı karşıya kalırlar.

Gerilim baş ağrıları çoğun­lukla orta yaş boyunca gelişir ve birkaç yıl aralıklı olarak devam eder. Erkekleri ve kadınları eşit derecede etkiler.

SEMPTOMLAR

Tipik belirti, genellikle baş çevre­sinde bir bandın sıkışması gibi bir sıkılık ya da baskı hissidir. Baş ağrısı genellikle, günün ilerleyen vakitlerinde başlar ve dakikalar, günler, aylar hatta yıllarca devam edebilir. Ağrı, zorlukla fark edile­bilir ya da çok şiddetli düzeyde; veyahut bu ikisinin arası nitelikte olabilir. Şiddeti, büyüyebilir ve azalabilir. Yarattığı rahatsızlık, uykuya dalma zorluğu yaratabilir. Ama genellikle, uykudan uyanma­nıza sebep olabilecek düzeyde şiddetli değildir.

gerilim baş ağrısıTEDAVİ SEÇENEKLERİ

Baş ağrılarınızın sebebini tam olarak saptamak için, baş ağrısını tetikleyen hadiselerin not edildiği bir baş ağrısı günlüğü tutmak faydalı olur. Doktorunuz, görme testleri uygulayarak ya da sinüs­lerinizi muayene ederek baş ağrınızın diğer potansiyel sebeplerini arayabilir. Eğer semptomlarınız gerilim baş ağrılarından muzdarip olduğunuzu gösteriyorsa, kafatası röntgeni veya bilgisayarlı tomog­rafi gibi teşhis testle­rine ihtiyacınız olmayacaktır.

Gerilim baş ağrılarının tedavisi yoktur. Ama ağrı, aspirin, acetaminophen ya da ibuprofen gibi tezgahüstü tabir edilen yasal ağrıkesiciler ile rahatlatılabilir. Gerilim baş ağrıları, depresif veya kaygılı kişilerde daha sık görülür; dolayısıyla, stres yönetimi ya da depresyon tedavileri yardımcı olabilir.

Bazı kişiler, depresyonlu olmadıkları zamanlarda dahi, bir heterosiklik antidepresan almak suretiyle rahatladıkla­rını fark etmişlerdir. Gerilim baş ağrıları ayrıca, masaj, sıcak veya soğuk duş, relaksasyon (gevşeme / yumuşatma), doğru beslenme, dinlenme ve egzersize de cevap verir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ