Geven (Astragalus membranaceus)

Aile: Leguminosae.
Kullanılan Kısım:Bitki uzun bir lifli kök gövdeye sahiptir ve çokyıllıktır. Kök ilaç olarak kullanılır.
Toplama: Bitki Asya’da yetişir ve öncelikle Çin’de hasat edilir, binlerce yıldır Çin tıbbında kullanılmaktadır. Kök ince ince dilimlenir ve kurutulur ve sarı bir dil basacağını andırır.

Etkileri: Bağışıklık yükseltici, uyarıcı, ve yenileyici; virüs öldürücü; uyum sağlatıcı, tonik, idrar söktürücü, akciğer, dalak ve sindirim işlevlerini arttırıcı.

Etkiledikleri:Staphylococcus aureus, Salmonella türleri,ffroteus mirabilis.

Geven Hakkında

Gevenin bağışıklık sistemi için olağanüstü bir etkinliğe sahip olduğu gösterilmiştir. Klinik çalışmalar gevenin insan kalbini fcoxsackie b2 virüsünden hem koruduğunu hem de daha önce enfekte olmuş kişilerin hasarlarının onarılmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Diğer çalışmalar gevenin vücudun doğal öldürücü hücrelerinin (natural killer cells) etkinliğini arttırdığını göstermiştir. Tümör önleyici bir etken olarak, geven deney yapılan farelerin;%80’inde kanser yayılmasını önlemiştir. Daha başka çalışmalar bağışıklık sistemleri yetersiz olan kanser hastalarında gevenin T hücresi etkinliğini uyardığı ve bağışıklık işlevlerini yeniden yapılandırdığını göstermiştir.

Gevenin etkisi geniştir. Robyn Landis ve K. P. Khalsa “geven, hücrelerin toplam sayısını ve etkilerinin şiddetini arttırarak, fagositozu (istilacıların yutulması işlemi) uyarır. Artmış makrofaj etkinliği yetmiş iki saate kadar devam eder. Kemik iliği ve lenf dokusundaki kök hücrelerin (ihtiyaç duyulan her tür hücreye dönüşebilen “temel” hücreler) sayısını arttırır, etkin bağışıklık hücrelerine dönüşümlerini uyarır, dalağın etkinliğini arttırır, antibadi salınımını arttırır ve virüs yıkımına işaret eden hormonal haberci moleküllerinin üretimini destekler.” demektedirler. Ve Rob Mc-Caleb’in Herbal-Gram 21’de (1988 yazı) belirttiği gibi Teksas Üniversitesi Tıp Merkezi araştırmacıları gevenin kanser hastalarının baskılanmış bağışıklık hücrelerinin işlevlerini tamamen geri kazandırdığını bulmuşlardır.

Son olarak, araştırmacılar gevenin karaciğeri karbon tetra klorür ve stilbenemid gibi çeşitli karaciğer zehirlerinden koruduğunu da göstermiştir. Karaciğer vücudun bağışıklığı destekleme sistemi içinde önemli bir organdır.

Hazırlama ve Dozaj

Geven çay, kapsül, tentiir olarak veya besinler içinde alınabilir.

Çay:Bir demlik çaya 50 ila 75 gr bitki; gün boyunca için.
Kapsül:Bitkiyi toz haline getirmek için öğütün ve kapsüllere koyun; bağışıklık toniği olarak günde 3 defa 3 kapsül alın.
Tentiir:% 60’lık alkol ile 1:5, günde 4 defaya kadar 30 ila 60 damla.
Besin:Geveni besin olarak kullanmanın en iyi iki yolu onu çorbalar için bir et suyu harcı ve sebze ezmesi gibi kullanmaktır.

Yan Etkiler ve Kullanılmayacağı Durumlar

Geven alımı ile meydana gelmiş hiçbir zehirlenme olgusu bildirilmemiştir. Ve Çinliler soğuk algınlığı ve grip tedavisi ve baskılanmış bağışıklık işlevleri için bin yıldır devamlı olarak kullandıklarını bildirmektedirler. Bu kesinlikle baskılanmış veya hasar görmüş bir bağışıklık sistemini yeniden canlandırmak için kullanılacak en üstün bitkilerden biridir.

Gevenin Alternatifleri
Duna,Sibirya ginsengi, shiitake mantar, (Lentinus edodes).

Geven Satın Alma
Geven şifalı bitki satıcıları veya sağlıklı gıda satıcılarından satın alındığında oldukça pahalıya gelebilir. Aynı ürün pek çok Çinli veya Asyalı pazarlardan bazen şifalı bitki satıcılarının istedikleri fiyatın onda birine temin edilebilir.

Geven Suyuna Çorba
Robyn Landi’nin ve K. P. Khalsa’nın ”Bitkisel Savunma” adlı eserlerindeki tarif bu güçlü tarif için kaynak görevi görmüştür.
*3 bardak su veya sebze ezmesi
*2 bardak sebze ezmesi tozu(veya sebze çorbası suyu, eğer istenirse)
*6 dilim kurutulmuş geven kökü
*3 çorba kaşığı kurutulmuş sarımsak tozu veya 10 diş soyulmuş taze sarımsak.

Bütün bileşenleri bir kaba koyun ve örtülü olarak iki ila üç saat ağır ateşte kaynatın.

Kullanım:Eğer hastalanmakta olduğunuzu hissederseniz tüm tarifi hazırlayın ve kullanın. Koruyucu olarak hafta boyunca bir veya iki bardak alın. Eğer taze sarımsak kullanıyorsanız, onları çorbadan sonra veya çorbayı içerken yiyin.

Bağışıklık Arttırıcı Pirinç

*8 dilim kurutulmuş geven kökü,
*4 bardak su,
*2 bardak kahverengi pirinç.

Hazırlanışı:Geveni suya ilave edin, ateşe koyun ve örtülü olarak 2 saat ağır ateşte kaynatın. Ateşten indirin ve bir gece bekletin. Geveni alın, 4 bardağa tamamlamak için su ilave edin, pirinci ilave edin ve ateşe koyun. Ateşi azaltın ve pişene kadar ağır ateşte kaynatın, yaklaşık bir saat. Bu pirinci hafta boyunca yemekler için harç olarak, herhangi bir pirinç gibi kullanın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ