Göz Kuruluğu Ve Yapay Gözyaşı

Gözyaşı, gözyaşı bezi tarafından üretilir. Her göz kırpıl­masında, kayganlığı korur ve gözün yüzeyini temizler. Zaman zaman, gözyaşı bezleri yeterli gözyaşı üretmez veya normal gözyaşı zarını hazırlayan üç katman dengesizleşir ve gözyaşının daha hızlı buharlaşmasına yol açar. Göz kuruması, gözü kaplayan gözyaşı zarının çalışamaz hale gelmesinden kaynaklanır. Belirtileri, batma hissi, yanma, gözün içinde ya da etarfında lifli müküs, kısa okumadan sonra gözün yorulması, kontakt lens takarken zorlanmadır.

Yaşlanma, göz kurumasının en belirgin sebebidir. Ancak başka etkenler de vardır: güneşe, rüzgara, sigara dumanına maruz kalmak, kapalı yerlerdeki ısıtma, klima; göz kırpma refkesindeki aksamalar, göz kapağındaki işlev bozukluğu, göz kapakları’nın içe kıvrılması ve patlak gözler.

gozyf3

Göz kuruluğu için iki tedavi yöntemi vardır; Gözyaşının yerine yenisini koymak ya da mevcut olanı korumak. Hafif vak’alarda reçetesiz satılan göz damlalarıyla başarılı şekilde tedavi edilir, bu damlalar doğal gözyaşı zarına benzeyen damlalardır. Eğer damlalar belirtileri rahatlatamazsa, gözyaşı kanalına küçük tıpalar konulması öneri­lebilir.

Göz kuruluğu olan kişiler, bazı basit tedbirler alarak, gözyaşının buharlaşmasını yavaşlatabilir. Eğer sigara içiyorsanız, bırakmanız kaydadeğer bir rahatlama sağla­yacaktır. Doğrudan gelen rüzgardan, klimalardan ve saç kurutucularından kaçınılması da yardımcı olur. Kış sezonunda, bir nemlendirici, kuru iç havaya rutubet ekleyecektir. Bilinçli olarak göz kırpmak, kendi göz yaşla­rınızın eşit miktarda yayılmasına yardımcı olur. Uyandığı­nızda, gözleriniz kaşınıyorsa ve kuruysa, doktorunuzdan, yatarken kullanabileceğiniz kayganlaştırıcı merhem önermesini isteyiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ