Gözlerimle Kim İlgilenir?

Aile hekiminiz gözlerinizle ilgili birçok rahatsızlığı tedavi edebilir, ancak diğer göz sorunlarınızı bir uzman hekim yardımıyla çözmek zorundasınız. Burada belirtilen sağlık uzman listesi, çok geniş ve farklı tıbbi deneyime sahiptir ancak her biri göz sağlığınızla ilgilenebilir.

Göz Doktoru (Oftalmolog): Tıp doktorudurlar ve her türlü göz hastalığını teşhis ve tedavi etme eğitimi almışlardır. Göz doktorları 4 yıl lise, 4 yıl tıp eğitimi ve asgari 4 yıl göz hastalıklarının tedavisi için uzmanlık eğitimi alırlar. Göz ameliyatları yapabilirler; ilaç, gözlük ve kontak lens reçetesi yazma izinleri vardır. Bazı göz doktorları daha da ilerleyerek, sadece bir hastalıkta uzmanlaşabilirler (örneğin göz tansiyonu), veya gözün belli bir kısmı için uzmanlaşabilirler (örneğin retina) ya da belli kişiler için uzmanlaşabilirler (örneğin çocuklar.)

Görme Bozukluğunu Ölçen Gözlükçüler (Optometrist): Lise eğitimini tamamladıktan sonra 4 yıl eğitim görürler ve görme sorunlarını teşhis ve tedavi etme yetkisini alırlar. Ayrıca, gözlük ve kontakt lens reçetesi yazma izinleri de vardır. Bu kişiler, tıp doktoru değildirler ve bu yüzden ameliyat yapamazlar. Bazı durumlarda, ilaç reçetesi yazabilme ve göz hastalıklarını tedavi etme izni alabilirler.

Gözlükçüler (Optisyen): Bir göz doktoru (oftalmolog) ya da görme bozukluğunu ölçen gözlükçünün (optopmetrist), görmeniz için gerekli olan gözlük reçetesini yazma­sından sonra, uygun gözlükleri hazırlayan teknisyenlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ