Gözlerin bakımı

Gonokoksik infeksiyondan korunma için gözlere % l lik agn 3 damlatılması uygundur. Ancak bu uygulamanın çocuk anne kucağına verildikten ve anne ile yenidoğan arasında ilk göz ‘göze kontaktın sağlanmasından sonra yapıl­ması uygundur.

Yenidoğan bebekte henüz barsak florası oluşmamış olduğundan, bakteriler tarafından k vitamini sentezi yapılamaz. Bunun sonucu k vi­taminine bağımlı koagülasyon faktörlerinin ek­sikliği görülebilir. Yenidoğanm hemorajik has­talığını önlemek amacıyla tüm yenidoğanlara doğar doğmaz suda eriyen ki vitamini 1 mg doz­da kas içine uygulanmalıdır. Fazla miktarda veRilen k vitamininin yenidoğanda hemoliz ve sa­rılık gibi toksik etkileri olabileceği de unutul­mamalıdır. 1 mg lık doz, en fazla bir kez tekrar­lanabilir.

Doğum kliniklerinde fazla hemşire ve bakıcı gereksinimini azaltmak ve infeksiyon kontami nasyonu riskini ortadan kaldırmak, ayrıca anne ile yenidoğan arasında erken sevgi bağını kur­mak için bebeğin annesinin yanında yatırılması uygundur.

Bebeğin yatırılacağı yatak çevresinin, içi daha   rahat   gözlenir  yapıda   (saydam   plastik)

Olması uygundur. Aspirasyonu ve özellikle pre termlerde apne riskini önlemek için tüm yeni doğanlar yüzüstü (prone) pozisyonunda yatırıl­malıdır. Oda ısısı 24 26°c olmalıdır. Isı kontrolü rektal, mümkünse özel termometre ile deri ısısı ölçülerek yapılmalıdır. Ancak rektal ısı alımı sı­rasında serebral kan akımının belirgin şekilde arttığı bildirilmektedir bu durumun özellikle intraventriküler kanama yönünden riskli, tartısı 1500 g altında olan pretermlerde sorun oluştu­rabileceği anımsanmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ