Gözlükler

Gözlükler, cam ya da plastikten yapılan merceklerdir. Kırılma (odaklanma) hatalarını düzeltecek kalınlık ve şekle sahiptirler. Günümüz mercekleri, sadece tek bir odaklanma sorununu düzeltmeye yarar, ya da odaklanma sorunları karışımını düzeltme temeline dayanır.

Çift odaklı olanlar, iki odaklanma sorununu düzeltir; üst kısım uzak görüş içindir ve alt kısım da yakın görüş içindir. Üç odaklı olanlar, üç değişik düzeltme alanına sahiptirler: Merceğin üst kısmı uzak görüş içindir, orta kısmı 1 ila 2 metre uzağı görmek içindir, alt kısım ise okumak ve yakın çalışma içindir.

th_ST9394-ST9393

Aşamalı mercekler, merceğin üzerinde bölünme çizgisi olmadan, üç odaklı merceklerden faydalanma seçeneğini sunmaktadırlar. Hafif renkli, ultraviyole (UV) ışınlarından koruyan, kaşınmaya karşı korumalı, antireflektif (yansımaya karşı) kaplı ve parlak ışıkta kararanlar (fotokromik ve dönüşümlü mercekler) diğer mercek seçenekleridir. Polikarbonat mercekler, daha az kolay kırar ve daha iyi bir UV koruması vardır. Yüksek dizinli mercekler daha düz, daha ince ve yüksek performans bekleyenlere daha hafif ve daha şık bir mercek profili sunar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ