Greypfrut Çekirdeği Çözeltisi

(GÇÇ) (Citrus paradisi)
Aile: Rutaceae.
Kullanılan Kısım: Tohum ve kabuk, yaprakların da aynı derecede etkili olduklarına dair işaretler olmasına rağmen.
Toplama: Tohum ve kabuklar taze olgun meyveden yapraklar her zaman.

Etkiler:
Bakteri öldürücü, mikrop öldürücü, antiseptik, virüs öldürücü, mantar öldürücü, solucan öldürücü, parazit öldürücü. Bütün bitkiler içinde, edebi anlamı “yaşam karşıtı” olan belki de tek gerçek “antibiyotik” odur.

Etkiledikleri:
GÇÇ pek çok mikroorganizmaya karşı etkilidir. GÇÇ üzerindeki çalışmaların çoğu tüp deneyleridir, insanlar üzerinde değil, laboratuar şartların da yapılmışlardır. Tüp deneylerindeki bitkisel ilaç etkileri canlı deneyleri için güvenilir etkiler olarak kabul edilir değildir. Benim bulabildiğim GÇÇ kullanılan klinik deneyler çok azdır. Bununla beraber, GÇÇ’nin hastane gereçleri, yüzme havuzu temizliği, içme suyu kaynakları ve veterinerlik uygulamalarındaki temizlik işlerinde etkili olduğu gösterilmiştir. Ben onu mide ülserine eden olan Helicobacter pylori tedavisinde etkili bir şekilde kullandım. Kısa bir etkinlik listesi (etkenler ve hastalıklar ile birlikte; GÇÇ pek çok tür ve nesle karşı etkilidir): Shigella, Staphylococcus, Pseudomonas aeruginosa, Giardia lamblia, Diplococcus pneumoniae, Heamophilus influenzae, Mycobacterium türleri (vereme neden olan), Campylobacter, Candida albicans, Escherichia coli, Streptococcus, Salmonella, Klebsiella, Proteus, Cholera, Chlamydia trachomatis, Trichomonas vaginalis, Legionella pneumonia, Helicobacter pylori, herpes simplex 1, influenza A2, kızamık, ve grampozitif ve gramnegatif bakterilerin her ikisinin de dahil olduğu daha pek çok diğerleri. Bir çalışma göstermiştir ki 794 bakteriyel ve 93 mantar nesli üzerinde uygulanan ticari bir GÇÇ bunlardan 249 Staphylococcus türü ve S. aureus nesli, 86 Streptococcus türü, 232 enterococcus türü, 77 Enterobacter türü, 86 E. coli nesli, 22 Klabsiella türü, 18 Proteus türü, 77 maya mantarı ve 22 küf mantarı nesli.

Greypfrut Çekirdeği Çözeltisi Hakkında

Greypfrut çekirdeği çözeltisi ve sarımsak kullanmak için temin edilebilen en geniş etki yelpazeli antibiyotiklerdir. Azalan etki gücüne göre okaliptüs, ardıç, usnea, kriptolepsis ve pelin tarafından takip edilirler. GÇÇ mayalar, mantarlar ve pek çok başka organizmaya karşı sarımsağı önemli ölçülerde aşan geniş yelpazeli bir etkiye de sahiptir. Daha da fazlası, doğrudan antibiyotik etkiyi elde etmek için oldukça yüksek miktarlarda sarımsak almak gerekirken, GÇÇ’nin geniş yelpazeli etkisi için çok küçük miktarlar yeterli olmaktadır.

GÇÇ çevre ile dost bir temizleyici ve antiseptik olarak endüstriyel uygulamalarda giderek daha büyük bir yaygınlık kazanmaktadır. Pişirme kaplarını, cerrahi aletleri sterilize edebilir neredeyse her şeyi. İki net olumsuzluğu vardır:Hangi miktarda alınırsa alınsın, sarımsağın yapamadığı bir şekilde, GÇÇ bağırsak veya cilt bakterilerini öldürür, ve GÇÇ’nin evde hazırlanması çok zordur. O ya satın alınmalı ya da sınırlı yetiştirme şartları altındaki bitkiden hazırlanmalıdır. Sarımsak Kuzey Amerika ve dünyanın pek çok yerinde kolaylıkla yetiştirilir. Sarımsağın ilave bir gücüde, GÇÇ tarafından gösterilemeyen bir etki alanı da, onun ilave ettiği dikkate değer sağlığı destekleyici ve bağışıklığı yükselten yararlarıdır. GÇÇ’nin sarımsağa üstün gelen özel bir gücü dezenfekten olarak kullanılmasıdır. GÇÇ’nin standart hastane terkiplerine göre daha güçlü bir temizleyici dezenfekten olduğu gösterilmiştir. Bir çalışma onun % 100, ticari hastane terkiplerinin % 98, ovma alkolünün % 72 oranında etkili olduğunu göstermiştir. GÇÇ üzerindeki pek çok laboratuar çalışması listeleri belki de en iyi Shalila Sharamon ve Bodo Baginski’nin Lotus Light Yayınevinden (1996) çıkan Greypfrut Çekirdeğinin İyileştirici Gücü adlı kitapta bulunmaktadır.

Hazırlama ve Dozaj

Dahilî kullanım, şırınga olarak, burun spreyi olarak, yabancı M keleri ziyaret ederken veya su kaynaklı bulaşıcı hastalıkları tedavi etmek için su temizleyicisi olarak, hasta odaları, cerrahi aletleri, ileri dezanfekte etmek için seyreltilmiş çözelti olarak kullanın.

Taze Yapraklar, Tohum ve Meyve Kabuğu: GÇÇ genellikle rofesyonelce üretilir. Tam üretim işlemi gizli tutulmaktadır ve ticari işlemin basit çıkartma işleminden farklı uygulamalar içerdiği konusunda şüpheler vardır. Basit ev çıkartması işlemlerinin ticari çıkartma ile aynı etkinliği gösterip göstermeyeceği bilinmemektedir. Tohumlar, kabuk ve yaprakların hepsi kullanılabilir.

Sadece Tohumlar: Ticari ürüne en yakın şeyi elde etmek için, sadece tohumları kullanın. İyice öğütün. Karışımın çorba halini almasına izin vermeden ıslatmak için % 95’lik hububat alkolünden yeterince ilave edin. Islak ince talaş görünümünde olmalıdır. Örtülü olarak 24 saat bekletin. 1:3 oranında % 70 bitki gliserini ve %30 oranında kaynak suyu veya damıtık su ilave edin. Özel olarak, 300 gr greyfurt çekirdeğiniz varsa, 900 ml ye ihtiyacınız vardır ki bunun 630 ml’si sebze gliserini ve 270 ml’si su olacaktır. Sıvıyı greyfurt çekirdeği ve alkol karışımına ilave edin, iyice karıştırın ve 2 hafta bekletin. Süzdürün, artakalan bütün sıvıyı çıkartmak için çekirdekleri ezin, güneş görmeyen yerde kehribar rengi şişelerde saklayın. Bu tat ve yapı olarak ticari ürüne benzer bir çözelti verecektir; bununla beraber, ben onun ticari çözelti gibi benzer antibakteriyel etkilere sahip olduğunu belirleyebilme imkanına sahip olamadım. Bütün antibakteriyel çalışmalarda olduğu gibi, bütün insan dozları da ticari ürün ile yapılan çalışmalarda belirlenmiştir.

Not: GÇÇ son derece acıdır. Portakal ve greyfurt özsuyu, limonata ve misket limonu limonatası gibi turunçgil içecekleri haricinde hiçbir şey onun acılığını gizleyemez.360 ml’lik elma özsuyu içindeki 5 kadar acıdır.

Ticari Çözelti Dozları:Yaygın hayvan tedavisi çiftlik hayvanlarındaki akut hastalıkların tedavisinde yüksek seviyelerin tolere edilebileceğini göstermektedir. İnsanlar için genel dozlar çok daha azdır.

Hayvan Dozları:Virüsler,parazitler,bakteriler ve mantarların neden olduğu hastalıkların tedavisindeki pek çok hayvan deneyleri göstermiştir ki; 1 kg vücut ağırlığı başına 1 damla çözelti kullanılabilir. Bu miktar özellikle akut durumlarda arttırılır.

Dahili Kullanım (insan):Günde 2 ila 3 defa turunçgil özsuyu içine 3 ila 15 damla. Her hastalık halinde en az miktar kullanılmalıdır ve doz yalnızca eğer ters tepkiler gelişmez ise arttırılmalıdır. Mümkün olan yan etkiler ve kullanılmayacağı durumlar akılda tutulmalıdır.

Burun Spreyi: Günde 6 defaya kadar bir sprey şişesinden 3 ila 5 damla.
Yıkama: Enfekte yaralar için 500 ml suya 20 ila 40 damla.
İshal ve Dizanteri Koruyucusu: Seyahat ederken günde 3 damla.
Su Temizlemek İçin: 240 ml su için 3 damla (veya toplumsal ihtiyacı için 3.785.400 It’ye 906 lt).
Dezenfektan: 1 lt suya 30 ila 40 damla. Elleri, cerrahi afetleri, odaları, kumaşları temizlemek için kullanın.
Bandajlar İçin: Sprey şişesinde 1 lt damıtık suya 30 ila 40 damla; kullanmadan önce bandajların üzerine püskürtün.

Yan Etkiler ve Kullanılmayacağı Durumlar

GÇÇ kullanılmadan önce seyreltilmelidir. Uzun sürelerle kullanılan dahili aşırı dozlar, geniş etki yelpazeli antibiyotiklerin yaptığı gibi, aynı problemli yan etkilerden olan, bağırsak bakterilerinin hepsini öldürebilir. Seyreltilmemiş çözelti deri ve örtücü zar tahrişlerine neden olabilir. Çözelti ağır göz tahrişlerine neden olacaktır. Genel olarak, çözelti seyreltilmiş olarak kullanılmalıdır ve göz enfeksiyonları için kullanılmamalıdır. Çocukların erişemeyeceği bir yerde saklayın. Hamilelikte dikkatli olunmalı. Eğer ciddi bir enfeksiyon nedeni ile bağırsak bakterilerinin ölümüne neden olacak seviyede kullanılmışsa, bağırsaklar mümkün olan en kısa sürede tekrar bakteri florasına kavuşturulmalıdır. Yoğurt ve asidofiller bu amaç için tavsiye edilirler.

Greyfurt Çekirdeği Çözeltisinin Alternatifleri

Sarımsak. Geleneksel kullanım ve bilimsel çalışmalarla önemli antibiyotik etkilere sahip oldukları gösterilen bütün olarak görünmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ