Güvenli Bir Biçimde Yemek Hazırlamak İçin Öneriler

Güvenli Bir Biçimde Yemek Hazır­lamak İçin Şu Önerileri Uygulayın:

Alışveriş: Paketlerin üzerindeki “son kullanma son tüketim” tarih­lerine bakın. Dondurulmuş gıdaları en son alın ve bekletmeden buzluğa yerleştirin. Konserve yiyecek kutularının üzerinde ezikler olmamalı veya kapak­ları şişmiş olmamalıdır; bunlar, bozulmuş veya kirlenmiş olabile­ceklerini gösterir.

Saklama: Buzdolabınızı 4°C’de ve derin dondurucunuzu -18°C’de tutun. Taze eti, balık ve kümes hayvanlarını, iki gün içerisinde tüketmeyecekseniz dondurun. Çiğ etin veya balığın suyunun, diğer yiyeceklerin üzerine akmasını engelleyin.

Hazırlama:

■ Yemek pişirmeden önce ve tuvaleti kullandıktan ya da çocuğunuzun bezini değiştirdikten sonra ellerinizi yıkayın.
■ Yiyecekleri iyice pişirin. Bir et termometresi yardımıyla, kümes  hayvanlarının 820C’ye kadar, rosto ve bonfilenin 630C’ye kadar ve kıymanın da 710C’ye kadar piştiğinden emin olun. Balığı, pulları dökülene kadar pişirin.
■ Pişirdiğiniz yiyecekleri bekletmeden tüketin.
■ Çiğ yiyeceklerle pişmiş yiyecek­leri ayrı ayrı muhafaza edin ve çiğ ette kullandığınız mutfak aletlerini pişmiş ette kullanmayın.
■ Çiğ etten, balıktan ve kümes hayvanlarının etinden akan suları sıcak deterjanlı suyla temizleyin.
yemek■ Meyve ve sebzeleri yıkayın.
■ Çiğ ve pişmiş et için aynı tabağı kullanmayın.
■ Yemek hazırlamaya başla­madan önce, tezgahınızın üstünü, kesme tahtanızı ve kullanacağınız tüm mutfak araç gereçlerini sıcak, deterjanlı suyla yıkayın.
■ Dondurulmuş gıdaları, yalnızca buzdolabında veya mikrodalgada çözdürün.

Servis Etme: Çabuk bozulan yiyecekleri asla 2 saatten fazla buzdolabı dışında tutmayın. Piknik yiyeceklerini ve dışarıda (işte/ okulda) yemek için hazırladı­ğınız yiyecekleri hava geçirmeyen kaplarda saklayın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ