Hamilelik Testi

Hamilelik Testi

Evde uygulanan hamilelik testle­rinin doğruluk oranı oldukça yüksektir. İdrarınızda human chorionic gonadotropin (HCG) hormonu aramak için uygulanır. Eğer hamileyseniz, seken adetin ilk gününden itibaren idrarınızda HCG bulunur.

Bir hamilelik testi, sabah çı­kılan ilk idrar üzerinde uygulan­dığında en doğru sonucu verir, çünkü HCG, mesanenizde gece boyunca toplanan idrarda birikir.

Testi uygulamak için, test diski­nin üzerindeki hazneye küçük bir miktar idrar damlatın. Test işleme geçtiğinde, sonuç penceresindeki rengin kırmızıya dönmeye başladı­ğını göreceksiniz. Çoğu testte, artı (+) işareti hamile olduğunuza, eksi (-) işareti de hamile olmadığınıza işaret eder. Çubuğun üzerinde, testin işleme geçtiğini gösteren bir kontrol penceresi olması daha da yararlıdır.

Test sonucu pozitif ise, muhte­melen hamilesiniz demektir; dok­torunuzu arayın ve bir teyit testi yaptırın. Test sonucu negatif olma­sına rağmen adet döngünüzde bir haftalık bir gecikme söz konusu ise, doktorunuza danışın. Kont­rol penceresinin renginde hiçbir değişiklik olmuyorsa, test yardım hattını arayın.

Hamilelik TestiYumurtlama (Ovülasyon) Testleri

Yumurtlama testi, yumurtalığınız­dan bir yumurta salındığını gösterir. Bu dönemde hamile kalma olası­lığınız çok yüksektir. Hamile kal­maya çalışan kadınlar, yumurtlama döneminde ilişkiye girmek için bu testi kullanabilirler. Test, idrarda, luteinizing hormonu (LH) adı veri­len bir maddeyi ölçer. LH düzeyin­deki ani bir artış, 36 saat içerisinde gerçekleşen yumurtlamayı tetikler.

Testi uygulamak için, test dis­kinin üzerindeki hazneye birkaç damla idrar damlatın. Belli bir süre sonra, kontrol ve sonuç pencere­sindeki renk değişimlerine bakın. Talimatları okuyup, test sonucu­nun pozitif mi negatif mi olduğu­nu öğrenin. Test sonucu negatifse, LH düzeyinde artış olana kadar, testi her gün tekrarlayın.

Diğer bir yumurtlama testi, ka­dının en doğurgan dönemini gös­termek için, tükürükteki estrojen ve progesteron seviyelerini ölçer.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ