Hamilelik

Hem anne hem de baba istediklerinin bu olduğuna karar vermişlerse ve bir çocuk büyütebilecek durumdalarsa, bebek sahibi olmak harika bir şeydir. Kazara hamile kalırsanız yapmanız gereken seçimler çok kolay değildir. İşte bu yüzden hamileliği önlemek için cinsel ilişkiye girmemek ya da doğum kontrol yöntemlerini kullanmak bu kadar önemlidir.

hamile_kadin_karni

Hamileyseniz aşağıda belirtildiği üzere üç seçeneğiniz vardır. Bu konuyu başkalarıyla (özellikle anne babanızla ya da güvendiğiniz yetişkinlerle) tartışmanız gerekir; ama nihai karar size aittir.

Hamileliğinizi sürdürebilir ve bebeğinize babasıyla, sadece kendiniz ya da ailenizin yardımıyla bakabilirsiniz. Bu, zor olabilir. Sonraki 21 yıl ve muhtemelen de ömür boyu çocuğunuza ait olacağınız için kendi geleceğinizle ilgili planlarınız büyük oranda değişecektir. Bebek bezi, yemek, kıyafet, barınma, eğitim ve sağlık hizmetleri gibi bir çocuğun ihtiyacı olan her şeyi sağlayabilmek için okulu bırakmanız ve bir iş bulmanız gerekebilir.

Hamileliğinizi sürdürebilir, bebeği doğurabilir ve sonra da evlatlık olarak verebilirsiniz. Bebeğinizi evlatlık vermek iyi bir fikir olabilir; çünkü kendileri çocuk sahibi olamayan insanlara yardımcı olmuş olursunuz. Bu seçeneği değerlendirirken doğduktan sonra bebeğinizi evlatlık vermenin kolay olmayacağını da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Kürtaj olarak hamileliğinizi sonlandırabilirsiniz. Kürtaj ileride hamile kalmanıza engel olmayacak son derece güvenli bir tıbbi işlemdir. Hamileliği sürdürmek ve doğum yapmaktan çok daha az risklidir. Ama kürtaj kararı vermek de kolay olmayabilir.

Bu kararı tek başınıza vermeniz gerekmediğini unutmayın. Destek ve tavsiye almak için anne babanızla, güvendiğiniz yetişkin bir arkadaşınızla ya da din görevlileri ile konuşun. En iyi karan vermenize yardımcı olacak birçok destek grubu ve hizmet merkezi vardır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ