Hasta Bakıcı İçin Güvenlik

Eğer bir hasta bakıcıysanız, evinizin güvenli olması, yaralan­maları önlemenin ayrılmaz bir parçasıdır. Aynı güvenlik tedbir­leri, yalnız yaşayan yaşlılar için de geçerlidir.

Bir fizyoterapist ya da evinize gelen bir hemşire, evinizi tehlikelere karşı inceleyip potansiyel tehlikeleri size göste­rebilir. Yaşadığınız yerin güven­liği gözden geçirilirken, bakımım üstlendiğiniz kişinin özel ihtiyaç­larına da hitap edilebilir.

cekmecekilidi

Unutmayın, yaşlı yetişkinler, vücutları güçsüz olduğu için düşmelere karşı çok savunmasız durumdadır. Osteoporoz (kemik erimesi) yaşla birlikte kemikleri çok kırılgan hale getirir ve bu yüzden de düşme sonucunda kemikler kırıl­maya çok eğilimli olur. Ayrıca kırılan kemiğin iyileşmesi çok uzun zaman alır. Yaşadığınız yeri gözden geçirirken bakmakla yükümlü olduğunuz kişinin görme, duyma duyularını ve dengesini dikkate alın ve aşağıda belirtilenlere özen gösterin:

■  Etrafta gezinmeyi zorlaştıracak mobilyaları ortadan kaldırın ya da yerlerini yeniden düzenleyin ve zeminin kaygan olmadığından emin olun.
■  Halıların altında kaymalara karşı kauçuk bir koruyucu yoksa, yere halı sermekten kaçının.
■  Yürürken ayağın takılıp yere düşülmemesi için, halı üzerinde herhangi bir aşınmış bölge olup olmadığını kontrol edin.
■  Elektrik kablolarını duvarlara yönlendirip orada muhafaza edin.
Ayak altında olmamaları gerek­mektedir.
■  Evin iyi aydınlatılmış olduğundan ve gece lambalarıyla donatılmış olduğundan emin olun.
■  İlaçlan orijinal etiketli kutuları içinde yatak odasından uzakta bir yerde saklayın. Geceleyin yanlış­lıkla alınmasını önlemek için yatak sehpası üzerinde bırakmayın.
■  Elektrik düğmelerinin kolaylıkla bulunabilir bir yerde olduğundan emin olun.
■  Her telefonun yanma büyük harflerle yazılmış acil yardım telefon numaralarını asmak.
■  Termosifon ya da şofbenin sıcaklığını en fazla 50 QC’ye ayarlayın. Yaşlıların, derileri ince ve tepkileri yavaş olduğu için kendile­rini yakma riskleri daha fazladır.
■  Bakımını üstlendiğiniz kişi dolaşabiliyorsa, sizin adınızı – soyadınızı, adresinizi, telefon numaranızı ve hastanın sağlık durumunun bir listesini içeren sağlık kimlik kartı yapıp cüzda­nına koyun. Acil bir durum olursa ve siz uzaktaysanız, böyle bir durumda sağlık görevlileri, tedaviye başlamak ve sizi bulmak için yeterli bilgiye sahip olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ