Helmint Çeşitleri ve Tedavi Şekilleri

HELMİNT ÇEŞİTLERİ VE TEDAVİLERİ

OKSİYÜRİAZİS
Enterobius vermikularis ile meydana gelir. Geceleri perianal kaşıntıya ve çocuklarda enürezise neden olur.

Tedavi
Genel önlemler: Defekasyondan sonra ve yemeklerden önce ellerin ve tırnakların su ve sabunla iyice yıkanması. Tırnakların kısa kesilmesi. Parmakların ağza sokulmaması ve tırnak yeme alışkanlığından vazgeçirme. Perianal bölgenin temiz tutulması, kaşıntı giderici pomatlarla kaşınmanın önlenmesi, elin anal bölgeye ulaşmasını önlemek için pijama giyilmesi.

Tiabendazol (Mintezol): Kg. başına 50 mg.lık dozun yarısı akşam, diğer yarısı ertesi sabah verilir. Erişkinlerde günlük doz 3 tablete kadar artırılabilir. Çiğnenerek alınır.
Piperazin (Askaripar şurup, Helmicide şurup, Vermisit şurup, Helmipar, Heksapar, Pipezol, Razinol, Siropar): Askaridoziste bildirilen dozlarda.
helmintlerPyrantel pamoat (Combantrin çiğneme tableti, oral süspansiyonu; Kontu çiğneme tableti ve süspansiyon; Pirantel pediatrik süspansiyon): Dozaj: Kg. başına 10 mg. olmak üzere tek bir doz halinde verilir. 2 yaşına kadar olan çocuklara 1/2 tablet (veya ölçek), 6 yaşına kadar olan çocuklara 1 tablet (veya ölçek), 12 yaşma kadar olanlara 2 tablet (veya ölçek), 12 yaşından büyük çocuklara ve erişkinlere 3 tablet (veya ölçek) verilir. 1 tablette 250 mg, oral süspansiyonun 5 ca’lik bir ölçeğinde 250 mg. etkili madde vardır.

TRİKÜRİAZİS
Trichuris trichiura nematodlardandır. Kolonda, en çok çekumda yaşar. Kanla da beslendiği için anemiye neden olabilir. Çok defa asemptomatiktir. Feçesle atılan yumurtalar içinde embriyon gelişir. Ağız yoluyla insana geçer. Larvalar akciğerlerden geçmez. Doku içi yaşamı olmadığı için eozinofili yapmaz.

Tedavi
Mebendazol (Vermox, Vermazol, Versid): En etkili ilâcıdır. Dozaj: 3 gün müddetle sabah akşam birer tane verilir.

STRONGİLOİDOZİS
Strongyloides stercoralis enfestasyonu Türkiye’de seyrek görülür. Tropikal iklimlerde sık rastlanır. Ankilostom ve askaris gibi bunun da akciğer dolaşımı vardır ve eozinofilik akciğer enfiltrasyonu yapabilir. Eozinofili bulunur. Karın ağrısı ve diyare ile ürtiker sık görülen semptomlardır.
Tedavi
Tiabendazol (Bendazol tablet 500 mg): Yurdumuzda tiabendazol preparatı yoktur. Bendazol dozajı: 2 gün günde 2 defa 25 mg/kg dir.
Mebendazol (Vermox, Versid, Vermazol): 2 gün müddetle günde 2 defa 100 mg (toplam 2 tablet).

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ