Hemodinamik Yanıt

Klasik olarak sepcis veya septik şoka hemodinamik yanıt -hiper ve hipodinami var- olarak sınıflandırılır. Temel olay miyokardın yetersiz perfüzyonunun yetersiz perfüzyon ya yetersiz kan hacmi veya düşük kalp debisi ya da kalp debisinin yanlış kullanımı ve oksijen tüketiminin doğru kullanılmamasına bağlıdır. Kardiovasküler yanıt etken olan mikroorganizmaya, uygulanan tedaviye, kardiak rezerve ve şokun süresine bağlıdır.

İnsanlarda yapılan hemodinamik çalışmalarda erken dönemde kalp debisinin artmış veya normal olduğu ve vasküler direncin düşük olduğu saptanmıştır. Bu hiperdinamik yanıt döneminde a-v O2 farkı daralmıştır, a-v O2 farkındaki azalma anatomik santiardan dolayı oksijen kullanımının düşmesine bağlanmıştır.

Septik sürece yüksek kalp debisi ile yanıt verilemeyen durumlarda hipodinamik yanıt ortaya çıkar. Kalp debisi düşer ve periferik vazokonstrüksiyon gelişir ve dolayısıyle periferik vasküler direnç (PVR) artar. Hastalarda tipik olarak hipotansiyon, düşük nabız basıncı ve oligüri gelişir, sepsisteki kalp debisi düşüşü en sıklıkla hipovolemiye ikincildir. Kan hacminin önemli bir kısmı venöz yatakta toplanarak etkin hacim azalır. Ateş,diare, kusma, “üçüncü aralığa” sekestrasyon veya artmış kapiller permeabilite hipovolemiyi arttırır. Ayrıca miyokard depressan faktörler de kalpteki işlev bozukluğuna neden olur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ