HİNTYAĞITOHUMU

(SemenRicini): R. communis L. türünün olgun tohumlandır. Tohumlar 8-18 mm uzunluk ve 4-12 mm genişlikte, köpek kenesi biçiminde, üzeri parlak ve esmer lekeli taneler halindedir.

Sabit yağ, ricin, alkaloitler ve fermentler taşımaktadır. Anadoluda yetiştirilen bitkilerden elde edilen tohumlarda ortalama % 50 sabit yağ bulunduğu saptanmıştır (4).

Dahilen bazen müshil olarak kullanıldığına rastlanmaktadır. Taşıdığı ricin’den dolayı çok zehirli olduğundan dahilen kullanılışı tehlikelidir. Ancak hintyağı eldesinde kullanılan bir ilkel maddedir.

İstanbulda bazı aktarlar bu tohumu Habbel mu-luk (Semen Crotonis) yerine satmaktadırlar.

Diğer isimler: Dedemene, Genegerçekotu, Har-râ tohumu, Hırva (Arapça), Hintbaklası, Hintçiçeği ağ., Keneotu, Kenetohumu.

Toksikolojik etki: Zehirlenmeler tohumların yanlışlıkla yenmesi (bilhassa çocuklar tarafından) veya müshil etki için kullanılması sonucu meydana gelir. Tohumların lezzetinin fena olmaması yanlışlık veya oyun için çocuklar tarafından kolayca alınmasına sebep olmaktadır. 2-3 tohum bir çocuğun, 10-20 tohum ise yetişkin bir insanın, Ölümle sonuçlanan, zehirlenmesine sebep olur. Zehirlenmeler kusma, ağrılı ve kanlı ishal ve tansiyon düşüklüğü ile kendini gösterir.


ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ