Hipermetropluk

Uzaktaki nesnelerin daha yakında olanlara göre daha kolay görüle­bilmesi durumudur. Hipermetroplukta, göz küresi önden arkaya doğru daha kısadır, bu da, ışık ışınlarının, özellikle yakındaki nesnelerden gelen ışık ışınla­rının, odak noktasının retinanın arkasında oluşmasına yol açar.

Hipermetrop olan çocuklar ve genç yetişkinler, genellikle bulanık görme sıkıntısı yaşamazlar zira uyum sayesinde telafi edebilirler. Uyum esnasında kaslar, merceği daha yuvarlak hale getirirler böylece odak noktası retinanın ön kısmına gelir ve net bir görüntü oluşur. Kişi yaşlandığı zaman, göz merceği daha az esnekleşir ve uyum daha zorlaşır.

hipermetropluk

Düzeltilmemiş hipermetrop­luğu olan birinin belirtisi yoktur ya da çok az vardır. Bununla beraber, yalanda olan nesneleri net olarak görenler, okurken baş ağrısı ya da göz yorgunluğu çekebi­lirler, bunun da sebebi muhte­melen, göz kapağı kaslarının fazla çalışarak uyum aracılığıyla sorunu düzeltmeye çalışmasıdır.

Hiper­metrop olan kişilerin birçoğu orta yaşlardan itibaren, düzeltici gözlük ya da kontakt lense ihtiyaç duyarlar.

Hipermetropluk, ince kenarları ve kalın merkezleri olan gözlükler ya da kontakt lenslerle kolayca düzeltilebilir. Bu dışbükey mercekler, yakın nesnelerden gelen ışığı merceğe ve retinaya düşmeden büker ve odak noktası retinanın üstünde oluşur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ