Çocuklarda Hipokalsemi tedavisi

Etioloji ne olursa olsun, neonatal tetani va­kalarında acil tedavi şarttır. Acil tedavi olarak 2 ml/kg (18 mg/kg elemental kalsiyum) % 10 luk kalsiyum glükonat kalp atımları dinlenerek damardan 10 dakika içinde yavaşça verilir. Bra dikardi oluşursa uygulama durdurulur.

Kan kalsiyum düzeyleri kontrol edilerek ço­cuğun tedaviye yanıtına göre 2 12 saatlik aralar­la aynı dozda damardan kalsiyum glükonata de­vam edilir. Kalsiyum % 10 glükoz içinde devam­lı perfüzyon şeklinde de 75 mg/kg/24 saat (8 mi/ kg/24 saat % 10 kalsiyum glükonat) dozunda uy­gulanabilir. Lokal endürasyon ve nekroz riski açısından kalsiyum intramüsküler yoldan ve­rilmemelidir.

Başlangıç tedavisini izleyerek oral yolla ida­me tedavisine geçilir. Bu amaçla kalsiyum klo rür 1 g/gün dozda oral verilebilir. Kalsiyum klorür gastrik irritasyon ve hiperkloremik asido za yol açtığından pek kullanılmamaktadır. Kal­siyum laktat (23 g/gün) tercih edilecek oral prekarattırv. % 10 luk kalsiyum glükonat 5 ml/kg/gün de uygulanabilir.

Oral tedavi genellikle 2 4 haftada kesilir. Hi­poparatiroidi sözkonusu ise tedavi süresi uzatılır ve tedaviye dihidrotaki sterol veya d vitamini ile devam etmek gerekir.

Prognoz
Hipoglisemiden farklı olarak hipokalsemi, mss de yapısal bir bozukluğa yol açmaz. Prognoz çok iyidir. Beyin zararı olmuşsa bu durum daha çok asfiksi, respiratuar güçlük gibi bozuk­luklara bağlıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ