HIV Testi

Birçok insan, HIV testi yaptırmak ister, ancak bazılan imkan bulamadıkları veya gizlilik konusunda çekinceleri olduğu için yaptı­ramaz. Evde uygulayabileceğiniz HIV testlerini, isminizi vermeden posta yoluyla sipariş edebilir veya eczanelerden satın alabilir­siniz. Bazı şirketlerde, danışman­larla konuşabileceğiniz ya da test siparişi verebileceğiniz, 24 saat boyunca ücretsiz hizmet veren telefon hatları vardır.

2004 yılında, kan yerine tükü­rük numunesi kullanılarak yapılan hızlı bir HIV testi kabul gördü. Günümüzde, yalnızca, gerekli eğitimi görmüş bir sağlık uzmanı tarafın­dan tıbbi muayenehane ortamında yapılmasına izin verilmektedir. Evde uygulanabilmesi için gerekli iznin çıkması, gelecekte mümkün olabilir.

Eğer evde uygulayabileceğiniz kan testini posta yoluyla sipariş ederseniz, üzerine ne olduğu­nu belirten bir işaret konmadan gönderilir. Kredi kartıyla ödeme yaparsanız, faturada firma adının yalnızca baş harfleri bulunur. Test elinize geçtiğinde, talimatlarda be­lirtilen ücretsiz telefon hattı numa­rasını ve size gönderilen teste özel kod numarasını bulun. Hattı arayıp numaranızı girin. Kod numarası, testinizi, daha sonra arayıp öğre­neceğiniz test sonuçlarıya eşleştirmek için gereklidir.

Bir bant kaydı, size yaşınızı, cinsiyetinizi, ırkınızı ve posta kodunuzu soracaktır. Cinsel ilişki geçmişinize, damardan uyuşturu­cu kullanıp kullanmadığınıza, kan nakli yaptırıp yaptırmadığınıza ve cinsel ilişkide bulunduğunuz kişi­lere ilişkin sorular yöneltilecektir. Yanıtlamak istemediğiniz bir soru olduğunda, yıldız (“*”) tuşuna basın. Bir danışmanla konuşmak istiyorsanız, operatör (“0”) tuşuna basın. Elde edilen tüm bilgiler size danışmanlık vermek üzere kullanılır.

Test sonucunuz pozitif ise, ope­ratör, posta kodunuzda bakarak, size bölgenizde hizmet veren bir HIV uzmanı önerecektir.

Testi uygulamak için, parmağı­nızdan kan numunesi alıp test ka­ğıdına damlatarak 30 dakika kuru­maya bırakın. Numune kuruduktan sonra, numune alma kartım, testle birlikte verilen folyo ile çevrelen­miş zarfın içine yerleştirip belirtilen adresteki laboratuvara gönderin.

Sonucu öğrenmek için, talimatlarda belirtilen numarayı arayın. Standart bir testin sonucu için 7 gün, daha pahalı olan hızlı test içinse 3 gün beklemeniz gerekir. Test sonucunuz negatifse, bir bant kaydı duyabilirsiniz. Test sonucu­nuz pozitifse veya güvenli olmayan cinsel ilişkilere girme ya da enjek­tör paylaşma gibi yüksek risk taşı­yan davranışlannız varsa, deneyimli bir danışman sizinle konuşmak için hazır bulunuyor olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ