HODAN

Borago offîcinalis L. (Boraginaceae) türünün çiçekli dal ve yapraklarıdır. Bu tür 30-60 cm yüksek-

likte, sert tüylü, açık mavi çiçekli, bir yıllık, otsu bir bitkidir. İstanbul civarı ve Kuzey Anasıelu böl-gesinde yetişmektedir.

Tanen, uçucu yağ, nitrat tuzlan, müsilaj, sapo-nin v&,rezin taşımaktadır.

İdrar arttırıcı, terletici, kan temizleyici, yumuşatıcı ve ateş düşürücü etkilere sahiptir. Dahilen in-fusyori (% 5) halinde kullanılır.

Yapraklar sebze olarak kullanılır. .. – ‘-.-.

Diğer isimler : Sığırdili, Zembilçiçeğı. ■

Trachyst&mon orientaHs (L.) G. Don (Acı hodan, Doğu hodanı): 30-40 cm yükseklikte, toprak altında siyah renkli ve yumru biçiminde rizomu bulunan, çok yıllık, otsu bir bitkidir. Çiçekler kırmızımtırak mavi renkli. Yapraklar sert tüylü, tabandakiler uzun saplı, gövdedekiler sapsız. İstanbul civarında ve Kuzey Anadolu bölgesinde, kayın ormanları altında yetişir. Etkisi yukarıdaki tür gibidir. 

Erken ilkbaharda, çiçek tomurcuklu ve yapraklı gövdeleri İstanbülun semt pazarlarında (Çarşamba, Fendik gibi) sebze olarak satılmaktadır. Fiyatı ıspanak fiyatı ile aynıdır. Yumurta veya pastırma ile birlikte yağda kavrularak yemek yapılır.

Sultan Abdülhamit II döneminde Yıldız sarayında baş bahçıvan olarak çalışmış bulunan Charles Henry bu bitkinin İstanbulda ıspanak gibi kullanıldığı hakkında etraflı bilgi vermiştir (1, 2,3). .

Diğer isimler: Hpdan, ispit, Kaldıran.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ