İç Organlar ve Beş Element

Tahta, Ateş, Toprak, Metal ve Su; bu Beş Element Enerjisi her do­ğa olayında vardır. Ve aynı biçimde bu insanlar için de geçerlidir.
– SARI İMPARATORUN İÇSEL TIP KLASİĞİ (İ.Ö İKİNCİ YÜZYIL)

Cinsel beceri, insan uyumluluğu ve davranışının bir yönü olarak, iç or­ganların gücünden türer. Bir kişinin cinsel potansiyelini gözlemleyerek belirlemek için, o kişinin iç organ enerji düzeylerini bilmek gerekir. Cinsel refleksoloji bilgileriyle kişinin fizyonomisini basitçe incelemek onun karakterini ya da mizacını açığa vurabilir; ayrıca bireyin doğası­nı belirlemenize de yardımcı olacaktır. Bu ilkeler, kendi keşfedilmemiş potansiyelinizi daha iyi anlamanıza da yardımcı olabilir.

Çin tıbbında, iç organlar organların kendilerinden çok daha fazlası demektir; aym zamanda Beş Element’te anlatılan bir enerji niteliğine de karşılık gelir. Beş Element hem doğadaki hem de kendi içimizdeki döngüsel enerji hareketinin beş evresi olarak bilinir.

Örneğin, kalp ateş elementiyle ilişkilidir. Ateş elementinin niteliği genişleyen, ışın yayan, parlak ve sıcaktır. Kalbin mevsimi enerjinin aynı niteliklerini paylaşan yaz mevsimidir. Her organ aynı zamanda zihinsel ve duygusal bir ele­mentle de ilişkilidir. Bu yüzden, her organın enerjik, fiziksel, duygusal ve ruhsal olarak kendine özgü karakteristikleri bulunur. İnsan bedenin­de, Taocu uygulamanın amacı Beş Elementi uyum içinde tutmaktır. Beş Element uyum içinde olduğunda, beden, zihin ve ruh da dengede olur.

İç organların sağlığı cinsel enerjimizi büyük ölçüde etkiler. Cinsel enerji, iç organların özüdür. Beden, sperm ya da yumurtaları üretmek için özellikle organlardan en iyi enerjiyi çeker. Cinsel enerji dengede olmadığında, bu durum iç organlara yansır ve bir iki organ dengede ol­madığında, cinsel enerji kesinlikle bundan etkilenecektir.

İç organlar ve cinsel enerji bibirinin yansımasıdır; bir sistem geliştirildiğinde bu­nu diğeri takip eder. Enerjiyi organların çevresine çekmek ve döne dö­ne hareket ettirmek için bir sandalyenin kenarına oturun. Vajinanızı ya da penisinizi kasarken hafifçe soluk alın ve enerjiyi Mikrokozmik Yö­rünge çevresinde ve organların dışında, belkemiğinden yukarı çıkarın. Enerji bedeninizin ön tarafında aşağıya ve gövdedeki beş yin ve yang organına, cinsel organlardan doğrudan yukarıya doğru gider.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ