İdiopatik persistan pulmoner hipertansiyon

Kalpte yapısal bir bozukluk olmaksızın şid­detli hipoksi sonucu foramen ovale ve ductus ar teriosusun açık kalması gibi fetal dolaşım özel­liklerinin devam etmesi sonucu sağ sol şant ve pulmoner hipertansiyonla karakterize, genellikle miadında doğacılarda görülen klinik tablodur. Bu hastalık için persistan pulmoner vasküler obstrüksiyon, persistan fetal kardio pulmoner hipertansiyon terimleri de kullanılır. Etioloji açık değildir. Pulmoner arterlerin düz kaslarında pri­mer veya sekonder hipertrofi, doğumdan önce veya doğum sırasında vazokonstriksiyona yol açan salgılarda artma veya vazodilatatör salgı­larda azalma, etiopatogenezde ileri sürülen var­sayımlardır.

Yenidoğanm hyalin membran hastalığı, pnö moni, aspirasyon sendromu, mss bozukluğu so­nucu hipoventilasyon, polisitemi, kongenital di

Yafragmatik herni veya yenidoğan asfiksisi gibi birçok önemli hastalıklarda da sekonder olarak fetal dolaşıma dönme ve aynı hemodinamik bul­gular gelişebilir.

İdiopatik pulmoner hipertansiyonda klinik bulgular doğûnman hemen sonra gelişen solu­num güçlüğü, siyanoz ve taşipnedir. İnterkostal ve sternal çekilmeler, ekspiratuar inleme vardır. Sıklıkla prekordial sistolik üfürüm alınır.

Hipoksi, hiperkapni, asidoz hemen her vaka­da saptanır. Sıklıkla hipoglisemi ve hipokalsemi de vardır. Birçok vakada geniş bir sağ sol şantm hemodinamik bulguları gözlenir.

Fetal dolaşımın ısrar ettiği vakaların tedavi­si güçtür. Hastada hipoglisemi, hipokalsemi, hi­potansiyon, polisitemi ve asidoz varsa öncelikle bu bulgular tedavi edilmelidir.

Respiratörle hızlı solunum yaptırılarak hi­poksi düzeltilmeye çalışılır. Sonuç alınamayan vakalarda ventilasyon curare verilerek devam ettirilmelidir. Son zamanlarda tolazolin’in duc­tus arteriosus’un çıkış yerinin hemen üzerinden pulmoner artere bolus şeklinde enjeksiyonu öne­rilmektedir. Bu uygulama yapılamazsa ilaç doğ­rudan sağ atriuma, buna da olanak yoksa baş veya koldaki periferik venlerden damar içine ve­rilir. Dozu 1 mg/kg dır. Bunu izleyerek 2 5 mg/ kg/saat devamlı intravenöz perfüzyon şeklinde uygulanır. Tolazolin’in etkisi hemen görülür. İlaç sistemik hipotansiyona da neden olacağından ar teriyel kan basıncı sürekli kontrol edilmelidir

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ