İdrar Yolu Enfeksiyonları

Mesane ve bazen de böbrek enfeksiyonlan çocuklarda sıklıkla görülür. Daha büyük çocuklarda görülen belirtiler yetişkinlerde görülen belir­tilere benzer. Ancak çok küçük bebeklerde idrar yolu enfeksiyonlan sebepsiz bir ateş, kusma, huysuzluk, uyuşukluk ya da büyüme zayıf­lığı dışında başka bir belirti göstermeyebilir.

Bazı çocukların doğduklarında idrar yollarının yapısı normal değildir. Bu durum da böbrekten mesaneye ve vücudun dışına normal idrar akışını engelleyebilir. Bazı çocuklar da idrarın mesaneden böbreklere geri gitme­sine neden olan ve daha sık rastlanan bir rahatsızlıkla doğarlar. Vezikoüreteral reflü denilen bu durumun ameliyat ile tedavi edilmesi gerekebilir.

Genel­likle kalıtsaldır; anne babalar ya da kardeşler de bu hastalığı geçirmiş olabilir. Vezikoüreteral reflü, voiding cysourethrogram denilen bir röntgen ile teşhis edilir. Röntgende hastalığın ciddi olduğu anlaşılırsa enfeksiyonun nüksetme sini ve böbreğin hasar görmesini önlemek için ameliyat gereklidir. Eğer röntgen, durumun daha az ciddi olduğunu gösteriyorsa, ameliyatın gerekli olup olmadığı konusunda ihtilaflar vardır.

Bazı doktorlar idrar yolunun enfeksiyon kapmasını önlemek için sürekli olarak düşük dozda antibiyotik kullanılmasını (ameliyat yerine) tavsiye etmektedir. Röntgen, hastalığın hafif olduğunu göste­rirse çocuğunuz büyükçe hasta­lığın kendiliğinden düzelme şansı oldukça yüksektir. Çocuğunuzun doktoru tarafından yakından takip edilmesi çok önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ