IGDE ÇİÇEĞİ

(Floş Elaeagni)

Elaeagnus angustifolia L. (Çiçek iğdesi, Yabani

iğde) (Elaeagnaceae) türünün kurutulmuş çiçekleridir. Bu tür 7 m kadar bir boya erişebilen, dikenli ve kışın yaprak döken bir ağaççıktır. Yapraklar gümüşi renkli, dar uzun. Çiçekler 4 parçalı, sarımsı-beyaz renkli, hoş ve kuvvetli kokulu. Meyva tek tohumlu’; dar uzun, 2 cm kadar uzunlukta ve sarımsı esmer renkli (Resim: 31). Türkiyede yaygın bir bitkidir. Su kenarlarında çok görülür. Orta Anadoluda tarla kenarlarına çit olarak dikilir.

Çiçekler ve yapraklar, infusyon halinde (% 5) idrar verici ve ateş düşürücü olarak kullanılmaktadır.

Bu türün bir varyetesi (E. angustifolia L. var. orientalis (L.) Kuntze) Orta ve Doğu Anadoluda meyvası için yetiştirilir. Bu varyetenin meyvaları zeytin tanesi büyüklüğünde, kırmızımtırak esmer renkli, gümüşi pullu, iç kısmı unlu gibi ve tatlı lezzetlidir. Vatanı Orta Asya olduğu sanılan bu bitkinin meyvalan “İğde” ismiyle çerez olarak yenilir. Yaprak” ve çiçekleri yukarıdaki tür gibi kullanılır. .

Hippophae rhamnoides L. (Yalancı iğde) (Elaeagnaceae): 3-10 m yükseldikte, kışın yapraklarım döken, dikenli bir ağaççıktır (Resim: 39). Yapraklar dar, sapsız, 3-6 cm uzunlukta, grimsi renkli. Meyva 3-7 mm boyda, portakal şansı renkli, tek tohumlu, ekşi lezzetli. Kuzey ve Doğu Anadoluda dere ve yol kenarlarındaki kumluklarda sık görülür ve tarla kenarlarında çit olarak yetiştirilir.

Anadoluda subsp. caucasica Rousi alttürü yetişe mektedir.

Meyvaları organik asitler (malik asit), vitaminler (B grubu, E ve C) ve flavon glikozitleri taşımaktadır. ,

Kabız, kuvvet verici ve antiseptik etkileri vardır. Taşıdığı yüksek oranda vitamin C nedeniyle grip ve soğuk algınlığına karşı koruyucu olarak kullanılır. İnfusyon (% 5), şurup veya reçel halinde alınmaktadır. Etkili ve zararsız bir drogdur.

1 – Kokulu bezelye çiçeği (Lathyrus odoratus L.) ne de ‘Itırşahi* ismi verilmekledir.

2- Kalças, E.L.: Food from the fıelds 51. Bornova (1980).

Kurutulmuş meyvalan, Avrupa firmaları tarafından büyük miktarlaıda istenmesine karşılık, toplayıcı’bulunmadığından, dışsatımı gerçekleştirilenle-mektedir.

Diğer isimler: Cıcılık, Çıçırgan, Çişkan (Erzurum bölgesi).

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ