İlaç Alerjileri

İlaçların neden olduğu bazı olumsuz reaksiyonlar vücudunuz ilaca antikor ürettiğinde ve ilacı vücuttan atmak için antikorlar ilaca tutunduklarında oluşan alerjik reaksiyonlardan kaynaklanır. Bu süreçte ilaca tutunan antikor grupları kanınızda gezer ve vücut hücrelerinize zarar verebilir ya da normal vücut fonksiyonla­rına engel olabilir.
Alerjik reaksiyonlar genelde küçük cilt sorunlarıyla sınırlı olsa da böbrekler, karaciğer, eklemler ve kandaki hücrelere de saldırabilirler. Alerjik reaksiyonlar seyrek görülseler de ciddi de olabilirler.

ilac-alerjileri-2

Alerjik reaksiyonunuz olduğunu düşünüyorsanız dokto­runuzu bilgilendirin. Alerjik reaksi­yonların en ciddi türü kan basıncı­nızın düştüğü ve hava yollarınızın nefes alamayacağınız kadar daral­dığı ölümcül bir rahatsızlık olan anafilaktik şoktur. Acil tedavi gerektirir.

İlaç Etkileşimleri
Birden fazla ilaç kullandığınızda ilaçların etkileşiminden kaynak­lanan komplikasyonlar görülebilir. Reçeteli ya da reçetesiz ilaç kullanmanız bu durumu değiş­tirmez. Binlerce ilaç etkileşimi mümkündür. Bunların birçoğu ciddi değildir; ancak bazı kombi­nasyonlar tehlikeli ve hatta ölümcül olabilir. İlaç etkileşimle­rinin birçoğu bir ilacın vücudu­nuzun diğer ilacı işleme oranını artırması ya da azaltmasından kaynaklanır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ