İlaç Kullanımında Doktorunuzun Talimatlarını İzlemek

Doktorunuzun talimatlarına uymanız gerekir. Yapılan araştır­malar doktor tarafından yazılan ilaçların neredeyse yansırım kulla­nılmadığım göstermektedir.

Doktorunuzun yazdığı ilaçlan kullanmamak ya da talimatla­rına uymamak, ciddi sorunlara neden olabilir. Bir kişiye yazılan ilaçların sayısı ne kadar fazla ise, ilaç kürü (bir ilacın günde iki kere, diğerinin de günde üç kere alınması gibi) o kadar karmaşık ve o kişinin ilaçlarını kullanma ihtimali de o kadar düşük olur.

iaç

Doktorunuzun reçete­nizi basitleştirmesi, her zaman mümkün değildir; ancak ilaç düzeniniz günde birkaç kere ya da aç karnına uygunsuz saatlerde ilaç almanızı gerektiri­yorsa, doktorunuz daha uygun bir düzenleme yoluna gidebilir.

Bazı insanlar doktorları ilacın gerekliliğini yeterince açıklama­dığından reçeteli ilaçlarını kullan­mazlar. Bu, kalp rahatsızlığı gibi ciddi sorunlara yol açana kadar genelde yıllarca belirti vermeyen yüksek kan basıncı ya da yüksek kolesterol gibi sorunlarda sıklıkla rastlanan bir durumdur. Bazı yaşlı insanlar da unuttukları ya da kafaları karıştığı için ilaçlarını almayabilirler.

İlaç bilgilerini okumakta ya da doktorunuzun tavsiyelerini takip etmekte zorluk çekiyor­sanız doktorunuza, hemşirenize ya da eczacınıza danışın. Aldığınız ilaçların sayısı ya da yan etkile­riyle ilgili endişeleriniz varsa bu durumu doktorunuzla konuşun. Bütün ilaçlarınızı orijinal paketle­rinde doktorunuzun muayeneha­nesine götürün. Doktorlar çoğu zaman ilaç düzeninizi sizin için kolaylaştırmak adına değişiklik yapabilir ya da gerçekten gerekli olmayan ilaçlan kesebilirler.

Bazen de bazı insanlar, ilaçlar çok pahalı olduğu ya da dayana­mayacakları yan etkiler yarat­tığı için ilaçlarını almayı bırakabi­lirler. Daha iyi ve uygulanabilir bir çözüm bulmak için endişelerinizi doktorunuzla paylaşın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ