İlaçlar ve Gıdalar Arasındaki Etkileşimler

Gıdalar ilaçlarla etkileşim göstere­bilir; daha yavaş ya da daha hızlı işlemelerine veya hiç etki göster­memelerine bile neden olabi­lirler. Aldığınız gıdalar ve içtiğiniz ilaçlar üst mide ve bağırsak yolu tarafından işlenir ve emilir.

Birlikte alman bazı ilaç ve gıdalar istenmeyen ve hatta ölümcül sonuçlar doğurabilir. Örneğin monoamine oksidazt inhibitörleri (MAOI) gibi bazı antideprasan ilaçlar tiramin içeren gıdalarla birlikte alındığında kan basıncında ölümcül olabilecek bir artışa neden olabilirler.

Tiramin; eski peynirlerde, konsantre maya özlerinde, salam ya da sosis gibi etlerde, baklada, lahana turşusunda ve alkollü içeceklerde bulunur. MAOI almadan önce doktorunuza hangi ilaçlar ya da gıdalardan uzak durmanız gerektiğini sorun.

Bazen de bir ilaç belirli gıdalarla birlikte alındığında daha az etkili olur. Tetracycline antibi­yotiği, süt ürünleri ya da demir haplan ile birlikte alındığında ya etküeri azalır ya da tamamen etkisiz olurlar. İki öğünden daha fazla ciğer ya da yapraklı sebze yenmesi kan sulandırıcıların etkisini azaltabilir; çünkü bu gıdalarda kanın pıhtılaşmasına neden olan K vitamini bulunur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ